Spotkanie z poetką Anną Kubarycz w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu

Spotkanie promocyjne tomiku „Potrzeby Fizjo (nie) Logiczne odbyło się 5 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Na spotkanie, które poprowadziła Alina Frejusz – dziennikarka Radia Ziemi Wieluńskiej przybyli przedstawiciele władz powiatowych ze Starostą Wieluńskim Markiem Kielerem, przyjaciele Autorki i sympatycy jej twórczości.

Przedstawiając Autorkę, Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu powiedziała m.in.: urodziła się w 1983 r. w Łasku, mieszkała w Raciszynie, obecnie jest mieszkanką Działoszyna. W Działoszynie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie – Skłodowskiej, klasa ogólna z elementami dekoratorstwa. Od zawsze pasjonuje się poezją współczesną, muzyką i rękodziełem (w tomiku reprodukcje jej prac plastycznych). Wiersze Anny Kubarycz ukazywały się w tygodniku „Angora” oraz w antologii Regionalnego Klubu Literackiego „Drzewo Poznania”. Debiutancki tomik ukazał się w IV 2018 r. w Krakowie w Wydawnictwie Miniatura, co dla Autorki, jak sama powiedziała, jest wielkim wyróżnieniem.

Pierwszym, który zwrócił uwagę na jej wiersze był Mateusz Koprowski. On też zasugerował pokazanie ich szerszej publiczności czytelniczej, on też wybrał Wydawnictwo Miniatura, do którego posłała swoje wiersze.

Po długim oczekiwaniu, z Wydawnictwa Miniatura przyszła odpowiedź podpisana przez p. Miecisława Mączkę ze słowami: „Kochana pani Poetko wydamy ci piękny tomik poezji”. Dzięki tym słowom uwierzyłam, powiedziała Autorka, że jestem poetką. Śmiało mogę powiedzieć: mój wybór, moje ilustracje, mój tomik.

Odpowiadając na pytanie prowadzącej – Co znaczy tytuł tomiku? –  powiedziała: człowiek ma wiele pragnień i potrzeb, innych niż te, które zaspokaja codzienne. Jeden kocha muzykę, inny taniec, jeszcze inny poezję, poprzez którą wyraża swoje emocje, uczucia, fascynację ludzkim ciałem, dotykiem, urodą duszy, pokazuje dylematy kobiety, żony, matki, kochanki, potrzebę czułości i bycia z kimś…  Pisze także wiersze o poezji, którą na chwilę zarzuciła, by poświęcić się wychowaniu córki, wspomina także Jana Pawła II: (JP II)

zachwycił nas starością

pokazał jak pięknie umierać

bezradność była Jego siłą

wygrał wojnę milczeniem

 drżącą ręką pokazał nam drogę

którą wyściełał miłością

i odszedł

 w czasie burzy z nieba

deszczem i grzmotem

przypomina że jest

i czuwa

 słońce nad łąką

ciepłe jak Jego uśmiech

 wiatr dotykiem Jego dłoni

mierzwi włosy dzieciom

Dziś, kiedy wie, ile prawdy niosą słowa Miecisława Mączki mówiące o cierpliwości poety: „Niecierpliwość postaw do kąta” swoim wierszom pozwala dojrzewać, czasami to trwa lata, począwszy od chwili zapisania pierwszego słowa czy myśli na małej karteczce (warto takową zawsze mieć pod ręką) …

Autorkę inspiruje twórczość Jonasza Kofty, Wisławy Szymborskiej, Jerzego Ficowskiego. Pierwszymi czytelnikami i recenzentami jej wierszy  są: przyjaciółka Marta (pierwsza) i poeta Maciej Bieszczad.

Jeżeli chcesz zobaczyć siebie , zajrzyj do tomiku Anny Kubarycz i czytaj ! Każdy wiersz to esencja życia…