Spotkanie z Kazimierzem Błaszczakiem, pasjonatem astronomii i kosmosu

20 marca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się spotkanie poświęcone wybitnej ślązaczce Marii Cunitz (1610-1664). Uczestnikami spotkania byli słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Postać bohaterki spotkania przybliżył  słuchaczom Kazimierz Błaszczak z Wieruszowa, pasjonat astronomii i kosmosu.

Maria Cunitz  dla sobie współczesnych „Śląska Atena Pallas”, „Druga Hypatia” dziś  „Kopernik w spódnicy” to wybitna astronomka i matematyczka, autorka dzieła „Urania propitia”.  Urodziła się w Świdnicy 29 maja 1610 roku w rodzinie niemieckiego emigranta, zmarła w Byczynie 24 sierpnia 1664 roku.  Była samoukiem. w wieku 5 lat nauczyła się czytać. Znała siedem języków (niemiecki, włoski,  francuski, polski, łacinę, grekę,  hebrajski). Interesowała się m.in. medycyną, matematyką, astronomią,  astrologią i historią.  Malowała obrazy, grała na lutni i pisała wiersze.  Jej dzieło naukowe „Urania Propitia” (Urania łaskawa czyli łatwa do przyswojenia), napisane w Łubnicach, zostało uznane za jedno z najważniejszych tego typu opracowań. Dziś jej postać jest odkrywana i podziwiana. W czasach nowożytnych jeden z kraterów na Wenus został nazwany  Cunitz,  a jedna z planetoid – Mariacunitia.

Maria Cunitz od 20 października 1997 roku patronuje jednej z ulic w Byczynie i w Świdnicy Przypomina ją także ławeczka z pomnikiem postawiona Przy Muzeum Kupiectwa w Świdnicy.

     

     

     

     

Zdjęcia : Magdalena Kopańska