Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem, malarzem, rzeźbiarzem …

Spotkanie odbyło się 4 czerwca. Rozpoczęło ono realizację projektu „Fantastyczny Wieluń” (4 -8 czerwca), w którym oprócz spotkania i prelekcji Wojciecha Siudmaka na temat „Związki Wielunia z fantastyką” przewidziano: warsztaty kreatywnego pisania, warsztaty tworzenia komiksu dla dzieci, spotkanie autorskie z Krzysztofem Piskorskim połączone z prelekcją „Światotworzenie: poradnik praktyczny”, czytelnię live, spotkanie autorskie z Andrzejem Ziemiańskim i na zakończenie happening połączony z rozstrzygnięciem konkursu „Fantastyczny bohater”. Projekt „Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszy Promocji Kultury”.

Bohater inauguracyjnego spotkania, pochodzący z Wielunia, artysta malarz i rzeźbiarz, Wojciech Siudmak, na co dzień mieszkający w Paryżu, twórca Fundacji Siudmak Arkana XXI, autor Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość”, twórca Nagrody Pokoju w 2012r. opowiedział o swoich początkach zainteresowania się Kosmosem i fantastyką, a stało się to na skwerku przed biblioteką, w pewien śnieżny dzień, dzień zachęcający do robienia orłów na śniegu. Pobudzona dziecięca wyobraźnia poszybowała w niebo, w gwiazdy, zobaczyła stado wzbijających się w powietrze orłów… I tak to zauroczenie dziwnymi światami trwa nadal. Jak wynika z przeczytanego przez p. Marka Bergera fragmentu ze „Sztuki fantastycznej” autorstwa Wojciecha Siudmaka Autor jest przedstawicielem realizmu fantastycznego, jego świat jest pełen symboli i fantastycznych konstrukcji o dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych, będących dowodami i oszałamiającym obrazem możliwości ludzkiej wyobraźni. Trzeba marzyć mówi, bo „Tylko marzenie może pokonać niepokonywalne bariery”, „ Trzeba też pozostać sobą albo będzie się nikim”. Dlatego artysta idzie swoją własną drogą twórczą.

Marzeniem Wojciecha Siudmaka jest stworzenie memoriału, który jasno i dobitnie pokaże, co tak naprawdę stało się w Wieluniu 1 IX 1939 r. i jaki tyran za tragedię miasta był odpowiedzialny … Rzeźba „Wieczna Miłość” (unikatowy gest pojednania i tolerancji skierowany do świata), Nagroda Pokoju (przyznane do tej pory 4) i memoriał przekształcą, być może, nienawiść w gest pokoju, a Polaków przestanie się pomawiać o antysemityzm, obozy koncentracyjne …

Obecnie artysta pracuje nad rozpoczętym, w 2004 r. bibliofilskim cyklem „Diuna” Franka Herberta i nad całością dzieł Philipa K. Dicka, realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków. Od 2009 r. pracuje nad cyklem obrazów, rysunków, rzeźb poświęconych nokturnom Fryderyka Chopina. Pracuje też nad rysunkami do Don Kichota Miguela Cervantesa. Wybitnemu artyście i jego twórczości Dom Wydawniczy RREBIS poświęcił 7 albumów.