Spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem

Na spotkanie, które odbyło się 6 listopada w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu zaprosił Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. W spotkaniu wzięła udział młodzież z wieluńskich szkół średnich, jak się okazało, rozczytana w prozie pisarza eksplorującego różne podgatunki fantastyki, autora wielu opowiadań, zebranych w cyklach: o Jakubie Wendrowyczu, Pan Samochodzik, Kuzynki, Norweski dziennik, Oko Jelenia, Wampir oraz opowiadań z cyklu tzw. Inne, a wśród nich: 2586 kroków, Operacja. Dzień Wskrzeszenia, Czerwona gorączka, Rzeźnik drzew, Aparatus, Szewc z Lichtendrade, Carska manierka, Reputacje, Litr ciekłego ołowiu, Wilcze leże, Raport z Północy.

Andrzej Pilipiuk (1974), z wykształcenia archeolog, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Jak powiedział w czasie spotkania, które poprowadziła Magdalena Pioruńska – anglistka, autorka książki Twierdza Kimerydu, archeologia pozwala mu patrzeć na historię przez pryzmat przedmiotów i żyjących wśród nich ludzi. By historie przybliżyć i uczynić bardziej wiarygodną, przenosi swoich bohaterów, ludzi XXI wieku w epoki, w których umieścił fabułę swoich opowiadań, a to, dodał, ożywia książkę, ponieważ zdarzają się zaskakujące sytuacje wynikające ze zderzenia różnych kultur, osiągnięć nauki, nowych technologii z tym, czym żyli ludzie np. w średniowiecz. Autor ponadto, często przenosi swoich bohaterów z jednego opowiadania do drugiego, jeżeli tylko jego zachowanie mieści się w opisywanym czasie, bo jego fantastyka to przemieszczanie się w czasie, dziejąca się w bliskim otoczeniu.

Andrzej Pilipiuk jest laureatem Nagrody Literackiej im. Janusza Zajdla. Otrzymał ją w 2002 roku. Dwukrotnie był uhonorowany III miejscem w głosowaniu na nagrodę NAUTILUS, ponadto Pucharem Bachusa, Srebrną Muszlą. W 1998 r. był nominowany do Śląkty – Nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki

Ostatnią książką Autora jest książka Raport z północy (2018).

Do czytania książek Andrzeja Pilipiuka niech zachęcą cię słowa recenzji książki Wilcze leże (2017): „Od A jak ANUBIS do W jak WILKOŁACTWO. Zanurz się w świat opowieści, w których granica między tym, co realne, a tym, co fikcyjne, niebezpiecznie się zaciera …”