Spektakl „Paleta wartości” w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu włączyła się po raz ósmy w Finał WOŚP. Punktem szczególnym XXVIII Finału WOŚP w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej był montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Paleta wartości” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu. W tym wyjątkowym dniu przypomniane zostały słowa:życie, dobro, serce, pomoc, wsparcie, talent, zachwyt, radość, tolerancja, przyjaźń, miłość, ciekawość, marzenia – cała paleta wartości, w której bez jednej nie byłoby drugiej… Bez zachwytu nie byłoby radości, bez tolerancji nie byłoby przyjaźni.  Postawione też zostały pytania: Co w życiu jest najważniejsze? Co czyni nas prawdziwymi ludźmi? Co byłoby warte życie gdyby nie towarzyszyły mu miłość, zachwyt, przyjaźń i gdyby nie było obok nas drugiego człowieka?

 Piękno świata i piękno życia to właśnie umiejętność dostrzegania innych, wrażliwość i chęć pomocy. Bez tolerancji nie byłoby przyjaźni, jak opowiedział Mikołaj Franaszek, szkoda, że nie zawsze prawdziwej. A miłość? Tu też nie jest łatwo. O tym, że tak jest, przekonali nas: Pola Soroka i Patryk Śmieja. Patryk już wie, że niełatwo kochać kobietę, ale uświadomił nam, że jeszcze trudniej pokochać Ojczyznę.  Ojczyznę? Polskę?  To przecież piękny kraj. Zachwycić się można wspaniałą, kwitnącą łąką, rozłożystą lipą,  śpiewem ptaków. Wystarczyło posłuchać Kingi Olejnik, Bartka Giełzaka,  Janka Szafarskiego, Zuzi Rozmarynowskiej, Mai Pruchnickiej, Natalki Dawid. Czyż nie? No i jeszcze marzenia, te na jawie, nawet na lekcji w szkole, i we śnie. Bez nich dopiero byłoby trudno. Zapytajmy Maję Szczepaniak i Olę Kiczkę. I na koniec najważniejsze – życie. Smakujmy je, rozkoszujmy się nim i zachwycajmy, tak jak radziła Lena Jędrzejczyk.

 –   autorki scenariusza

Znakomita gra młodych adeptów sztuki aktorskiej, wspaniały scenariusz i reżyseria sprawiły, że licznie zgromadzona publiczność była pod ogromnym wrażeniem spektaklu i gromkimi brawami nagrodziła występ. Montaż przygotowały i nad całością czuwały Magdalena Małolepsza, Elżbieta Szaniec, Anetta Gajewska i Justyna Matuszczyk nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu. Na gitarze akompaniował Grzegorz Szaniec.