Spektakl „Brat naszego Boga” zakończył realizację projektu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Fundacja Słowem Pisane i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich zaprosiły w dniu 6 listopada na spektakl oparty na sztuce Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w reżyserii Jarosława Figury. Spektakl był ostatnią częścią projektu „Brat naszego Boga”. Karol Wojtyła, Kardynał, który został papieżem” realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu. Na realizację projektu Biblioteka pozyskała środki z Łódzkiego Domu Kultury w ramach konkursu grantowego, dotyczącego współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego, a także z Powiatu Wieluńskiego. Partnerami projektu były: Fundacja Słowem Pisane, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu, Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Parafia Nawiedzenia NMP w Wieluniu. Spektakl przy zachowanych wymogach sanitarnych tylko 30 osób mogło obejrzeć na żywo w Auli Szkół Katolickich SPSK w Wieluniu przy ulicy Śląskiej 23, dla pozostałych był transmitowany on – Line na FB Powiatowej Biblioteki Publicznej.

O realizacji spektaklu na potrzeby projektu mówił Jarosław Figura reżyser i odtwórca roli Adama Chmielowskiego, późniejszego świętego brata Alberta.

-.Jest to spektakl bardzo malarski i jest moją adaptacją sztuki Karola Wojtyły. Zmierzyłem się w niej z problemem wyboru, który miał zarówno Karol Wojtyła jak i Adam Chmielowski (być może, dlatego powstała sztuka „Brat naszego Boga”?). Obydwaj artyści na pewnym etapie swojego życia stanęli przed podobnymi dylematami: – wybrać pomoc drugiemu człowiekowi, czy wybrać drogę sztuki. Adam Chmielowski, bardzo dobry polski malarz, wybierając pomoc drugiemu człowiekowi w formie materialnej, zostawił malarstwo. Karol Wojtyła, polonista, poeta, dramaturg, aktor zostawił wszystko i wybrał drogę kapłańską, zakończoną największą godnością w Kościele. Został papieżem. Dziś czcimy Go, jako świętego. Wybory obydwu wielkich Polaków były wg mnie wyborem trochę tragicznym, antycznym. W spektaklu, który przygotowaliśmy z młodzieżą, za pomocą skrawka pomiętego papieru chcę opowiedzieć o bardzo ważnym aspekcie życia człowieka, o problemie wyboru, ponadto przypomnieć o tym jak kruchą istotą jest człowiek i jak łatwo go skrzywdzić. Każdy z nas jest inny, różnimy się, ale starajmy się stworzyć jedność, o którą tak bardzo zabiegał Jan Paweł II… Swoją adaptacją chcę budować szacunek dla każdego człowieka i byłbym szczęśliwy, gdyby udało się go zaprezentować szerszej publiczności…

Spektaklowi towarzyszyła wystawa ”Karol Wojtyła, kardynał, który został papieżem”.

Sztuka niewątpliwie głęboko zapadła w pamięć wszystkim, którzy ją oglądali. Sprawiły to: ciemność, później niesamowita gra świateł, muzyka i na koniec wizualizacja obrazu, „Ecce Homo’, przed, którym o pomoc w wyborze drogi na dalszą część życia modli się Adam Chmielowski, i który na koniec stał się bramą, przez, którą przechodzą członkowie nowego zgromadzenia.