„Smak czekolady”, czyli narodziny poetki

Wiktoria Kędzierska - Tomik poezji "Smak czekolady"Smak czekolady, w sensie dosłownym i w przenośni, można było poczuć 4 lutego w czytelni MiGBP w Wieluniu. Na zaproszenie pani Iwony Podeszwy, dyrektorki Biblioteki, pani Małgorzaty Żuchowskiej, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu, oraz gimnazjalistki Wiktorii Kędzierskiej, autorki tomiku wierszy „Smak czekolady”, do czytelni przybyli uczniowie wieluńskich gimnazjów i Szkoły Podstawowej im. Jana Jarczaka w Gaszynie by wziąć udział w promocji wyżej wymienionego tomiku, wydanego przez Wydawnictwo Poligraf przy współfinansowaniu ze środków Gminy Wieluń.

Młoda poetka urodziła się w Łodzi w 2002 roku. Mieszka w Wieluniu. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Gaszynie, obecnie jest uczennicą klasy I Gimnazjum nr 1 im. Kazimiera Wielkiego. Jak czytamy w recenzji do tomiku autorka „dostrzega prawdę w zakłamanej rzeczywistości, przez co często postrzegana jest jako buntowniczka”, choć sama za buntowniczkę się nie uważa, bo czyż buntem można nazywać szacunek dla takich wartości jak prawda, rodzina, wstręt do obłudy, pochylanie się nad doświadczonymi przez los, słuchanie głosu własnego sumienia? To wszystko dla autorki ma smak gorzkiej czekolady…

Dostrzegane w ogólnopolskich konkursach literackich, pisane w wieku lat 8-13, zebrane w tomiku wiersze nastoletniej poetki, to zapis jej poetyckiego dojrzewania. Już same tytuły: Utopia, Idę, Wielunianom z 1 września 1939 roku, Cisza, Jacy jesteśmy?, Droga, Podążać, Łzy, zaciekawiają. Te właśnie utwory wybrali uczniowie do prezentacji w czasie promocji. Głośno czytali:

A może kiedyś
włączę telewizor
nie znajdę tam steku bzdur
wymyślonego od początku do końca czyjegoś życia (Utopia),

Wokół kwitnie głupota i zło
Z ciemnogrodu wychodzę, zrobię to (Idę),

Kłamstwo światem rządzi,
Głupotę rozsiewa,
Wielu ludzi błądzi,
Często nie dojrzewa.
(…) Wszędzie czają się podteksty, pornografią świat ocieka…(Jacy jesteśmy?)

Wiara to pokarm – napełnia mą spragnioną duszę
napawa miłością i szacunkiem do bliźnich
(…) idę krętymi ścieżkami pod górę
wśród szarych chmur i obumarłych drzew
omijam te proste, prowadzące w dół
kwiaty fałszywie pachnące i tęczę wokół
(…) nie lękam się trudów – wiem, że
u kresu wędrówki czeka On-
jedynie prawdziwy i nieskończenie miłosierny Bóg. (Droga)

W podsumowaniu spotkania polonistka, nauczycielka Wiktorii Kędzierskiej zwróciła uwagę na to, że wybór wierszy do prezentacji może mówić o tym, czym tak naprawdę żyje młodzież, jakie wartości są jej bliskie. W tomiku obok tych mocno refleksyjnych, zaprezentowanych przez recytatorów, wierszy znalazły się też inne, radosne, pełne nadziei, wiersze o wiośnie, jesieni, uśmiechu, takie które wyrażają radość nastolatki cieszącej się życiem, czekającej na niespodzianki, które mogą stać się jej udziałem, bo jak mówią słowa piosenki wykonanej na zakończenie spotkania „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy…”.