Siostra Hilaria Szałyga KDzJ poetka z antologii „Literacka ziemia Wieluńska”

W 2023 roku ukazała się w Wieluniu publikacja Jarosława Petrowicza (XL tom w serii Biblioteka) Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego) zatytułowana „Literacka Ziemia wieluńska’. Wśród 59 nazwisk, które znalazły miejsce w antologii znalazło się nazwisko siostry Hilarii Szałygi ze Zgromadzenia KDzJ i fragment jej wierszowanej biografii „Pieśń o mojej Matce” przedstawiającej dzieciństwo i wczesną młodość Janiny Kierocińskiej, pochodzącej z Wielunia współzałożycielki Zgromadzenia, dziś Czcigodnej Sługi Bożej i kandydatki na ołtarze.

Siostra Hilaria Szałyga KDzJ urodziła się 2 IX 1943 w Tarnawce (woj. Podkarpackie, pow. Łańcut). Do Karmelu wstąpiła w 1960 roku. Jest absolwentką Studium Plastycznego, Studium Pedagogiczno – Katechetycznego oraz studium z zakresu teologii życia wewnętrznego przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Kilka kadencji pełniła obowiązki przełożonej i mistrzyni II nowicjatu. Równocześnie zajmowała się twórczością literacką.  Od 2005 roku należy do Koła Literatów Polskich.

Spod Jej pióra wyszły książki:

– Droga betlejemska, czyli nabożeństwo miłości do Dzieciątka Jezus, Kraków 1993

-Nowenny Karmelu, Kraków 1995

– Różańcowe zamyślenia, Kraków 1997

-Misterium świadectwa Miłości, Kraków 1999

-Zaufaj Mądrości i Miłosierdziu, Kraków 2003

-Polne kwiaty, Kraków 1994, 2006

-Dziękuję Ci, Kraków 2006

-Tajemnica Boga tajemnicą serca, Kraków 2007

-Ewangeliczne kłosy, Wyd. 2, Kraków 2009

-Ewangelia Bożego Dziecięctwa, Kraków 2014

-Współpracuję ze Stwórcą, Kraków 2017

-Pieśń o mojej Matce. Wyd. 2, Sosnowiec 2020

-Wiem, że jesteś, Kraków 2022

-wiersz Matka z Pieśni o mojej Matce w antologii Dziękujemy, nasza Matko, Sosnowiec 2021

-fragment Pieśni o mojej Matce w antologii Literacka Ziemia Wieluńska, Wieluń 2023

-poetycki przekład Poezji bł. siostry Elżbiety od Trójcy Świętej

Wiersze siostry Hilarii były zamieszczane w antologiach poezji religijnej, takich jak: Imperatyw, Przestrzeń prawdy, Pochwyć mnie Światło rzeką swoich ramion oraz w almanachu i w czasopismach literackich.

We wstępie do tomiku „Ewangeliczne kłosy” pióra Jana Efrema Bieleckiego OCD czytamy:

Po rewelacyjnym wprost powodzeniu tomiku, zatytułowanego „Polne kwiaty”, wydanego drukiem w 1994 roku Autorka zapatrzona w cud kłoszących się zbóż na naszych polach i naśladując troskliwe zbieranie ich przez polskich żniwiarzy, wzorując się na biblijnej Rut Moabitce, zdołała w ciągu zaledwie paru miesięcy przygotować do druku nowy tomik wierszy. Tematyka ich w całości dotyczy innego pola, nie mniej urodzajnego, jakim jest żyzne pole Ewangelii.(…) Ten drugi tomik spotkał się z podobnym przyjęciem, co zachęciło Autorkę do stworzenia wielu następnych tomików, głównie opartych na tekstach biblijnych.

Ostatni tomik poezji siostry Hilarii nosi tytuł „Wiem, że jesteś” z dopiskiem: W pierwszym roku drugiego stulecia istnienia mojego zgromadzenia. Ukazał się w Krakowie w 2022 roku. Jest to zestaw pięknych modlitw, w których łatwo rozpoznać obecność Boga (ks. Edward Staniek).

Poezja siostry Hilarii niesie pociechę i podnosi na duchu, a każdy człowiek potrzebuje takiego umocnienia w trudzie wędrówki do życia wiecznego Zachęcam do uważnej lektury, do pozornego tracenia czasu na sprawy duchowe, do tęsknoty za Bogiem, który jest Miłością odwieczną (M. Błażeja Teresa Stefańska