Sesja popularnonaukowa „Wieluń w czasach Piastów”

„Wieluń w czasach Piastów” to tytuł konferencji popularnonaukowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Do zorganizowania sesji sprowokowała organizatora data 1217 r., znana z legend augustiańskich, jako data powstania miasta Wielunia. Każde miasto ma swoje legendy, ma je i Wieluń. Legenda o powstaniu Wielunia sięga do roku 1217, do czasów Władysława Odonica.  Mija, więc 800 lat od legendarnej daty powstania miasta. Sesję, która odbyła się 9 czerwca, poprzedziło otwarcie wystawy „Średniowieczny Wieluń”, związanej z tym okresem jego dziejów (otwarta w Noc Muzeów 20 maja). W programie konferencji, przewidziano cztery prelekcje i jeden komunikat, tematycznie obejmujące początki miasta, początki organizacji kościelnej, lokację i rozwój pod berłem Piastów z odwołaniami do współczesności, zwłaszcza do spraw gospodarczych. I tak: wykład „Święty Wojciech – pielgrzym, misjonarz, męczennik” wygłosił dr Damian Langner (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), kolejny, zatytułowany „Polityka dzielnicowa księcia wielkopolskiego Władysława Odonica” dr Krzysztof Witkowski (Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą). Dr hab. Tadeusz Grabarczyk (Uniwersytet Łódzki) przedstawił temat „Lokacja Wielunia na tle kolonizacji na prawie niemieckim ziem polskich w XIII wieku”. Szczególne zainteresowanie uczestników konferencji, zwłaszcza obecnych włodarzy miasta, wzbudziło wystąpienie prof. zw. dr hab. Janusza Skodlarskiego (Uniwersytet Łódzki) zatytułowane „Kazimierz Wielki, jako prekursor nowoczesnej ekonomii”.

O wędrówce i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha mówi dr Damian Langner

O wędrówce i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha mówi dr Damian Langner

 

Opowieść o czasach Władysława Odonica

Opowieść o czasach Władysława Odonica

Wykład o lokacji Wielunia

Wykład o lokacji Wielunia

Prelegent mówi o czasach Kazimierza Wielkiego

Prelegent mówi o czasach Kazimierza Wielkiego

Konferencję, której przewodniczył prof. Tadeusz Olejnik, zakończył Komunikat „Znaleziska doby średniowiecza w Wieluniu” poświęcony pracom rekonstrukcyjnym i wykopaliskowym przy baszcie Swawola.

Przy baszcie Swawola

Przy baszcie Swawola

Komunikat niejako zamknął konferencję i utwierdził w przekonaniu, jak wiele jest jeszcze tematów związanych ze średniowiecznym Wieluniem do przebadania. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną konferencję poświęconą Jagiellonom…