Rozmowa o książce Wandy Żółcińskiej „Najdroższa”

W dniu 25 czerwca odbyło się w Bibliotece 61. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka Wandy Żółcińskiej pt. „Najdroższa”.

Narratorka powieści, nazywana sama przez siebie „najdroższą”, to współczesna, niezależna od nikogo, młoda kobieta, pracownik korporacji. Okazuje się, że musi stawić czoło problemom związanym z opieką nad nieuleczalnie chorą matką. Ponadto jest rozdarta między dwoma mężczyznami, z  których jeden traktuje ją jako przerywnik w męczącym życiu rodzinnym, a drugi zawsze gotowy jest się o nią troszczyć, niezależnie od tego, ile razy wymazywała go ze swojego życia.

„Najdroższa” to przejmujący i szczery portret kobiety w szponach odpowiedzialności za siebie, swoją matkę, kolejnych mężczyzn. Kobiety, która próbuje pogodzić role: córki, pracownicy, partnerki, kochanki, co jest niezwykle trudne i nie zawsze się udaje.

Powieść wzbudziła wśród czytelniczek mieszane uczucia. Jednym się podobała, u innych wywołała niepokój i niesmak. Albo czytały ją jednym tchem albo wracały do niej kilkakrotnie. Najlepiej ocenić samemu. Jedno jest pewne – książka prowokuje do dyskusji.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu