Wystawa plenerowa w Ożarowie zorganizowana w ramach projektu „A to Polska właśnie…”

Dom Kultury w Ożarowie złożył  projekt „A to Polska właśnie…”  nawiązujący do odzyskania niepodległości. Adresatem była Fundacja Orlen, która rozstrzygnęła 3. edycję konkursu „Moje miejsce na Ziemi”.  Konkurs zakładał wsparcie inicjatyw lokalnych społeczności. W jego ramach rozdysponowano  środki o łącznej wartości ponad 7 milionów złotych. Wśród laureatów tegorocznej edycji (300 nagrodzonych projektów z 3000 wniosków) znalazł się Dom Kultury w Ożarowie. Pozyskaną dotację w  wysokości 10 tys. złotych Dom Kultury w Ożarowie przeznaczył na realizację projektu „A to Polska właśnie”

W ramach działań projektowych organizowane są warsztaty wokalne, teatralne, z emisji głosu, plastyczne oraz terenowe dla uczestników w różnym wieku.  Działania projektowe zostaną podsumowane podczas wydarzenia nawiązującego do odzyskania niepodległości, które składać się będzie z widowiska muzycznego, konkursu recytatorskiego, rekonstrukcji historycznej i wystawy prac plastycznych i artefaktów historycznych  – mówiła Natalia Zwierz, Dyrektor Domu Kultury w Ożarowie.

Realizując projekt „A to Polska właśnie…”  Dom Kultury w Ożarowie zaprosił 24 października na  wystawę plenerową – rekonstrukcję obozowiska wojskowego. Wystawę sfinansowaną  z grantu pozyskanego z Fundacji ORLEN zorganizowano na placu przed Domem Kultury.  Na wystawie zaprezentowano repliki uzbrojenia i wyposażenie Wojska Polskiego z lat 1918 – 1939 (część ekspozycji ze zbiorów Grzegorza Nowaka , członka Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”) oraz historię żołnierzy 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, w tym ich udział w bitwie Warszawskiej i w kampanii wrześniowej 1939 roku, sztandary pułkowe i listy poległych.

Na wystawie nie zabrakło także broni współczesnej. Tą zaprezentowali członkowie Koła LOK „Sokół” Skomlin gdzie jak powiedział Zbigniew Zaremba, prezes Zarządu Gminnego LOK „Sokół” Skomlin powstaje drugi klub pod nazwą Klub Strzelecko- Kolekcjonerski Skomlin.

Wystawę można było zwiedzać w godzinach 15.00 do 18.00.