13 kwietnia w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się recital chopinowski w wykonaniu niezwykłego pianisty Andrzeja Wiercińskiego. Słowo o muzyce Fryderyka Chopina i o osiągnięciach 26 – letniego warszawianina, wirtuoza fortepianu, półfinalisty XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie przygotowała prowadząca koncert Ewa Kafel.
Andrzej Wierciński rozwijał swoje umiejętności pod opieką prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie (2010-2014). W 2019 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. W 2020 ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod okiem prof. Pavla Gililova. W 2024 ukończył z wyróżnieniem Royal College of Music w Londynie, gdzie jako stypendysta uczelni kształcił się pod kierunkiem wybitnej pianistki Normy Fisher. Jest półfinalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas którego zasłynął jako „(…) dojrzały artysta z wyrazistą osobowością charakteryzujący się znakomitym warsztatem technicznym swobodnie kreującym dźwięk …” itp. W 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu, a w 2022 – III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles, a także Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Red Maple Music Competition” w Toronto.
Zdobył ponadto wiele nagród na kolejnych prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. na: Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Golden Ring” w Słowenii (I nagroda), na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (I nagroda), na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” (I nagroda), na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska In memoriam” w Poznaniu (III nagroda), na Międzynarodowym Konkursie w Tbilisi (V nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej L. van Beethovena Es-dur nr 4). Laury te przyniosły pianiście wiele innych znaczących nagród takich, jak na przykład kontrakt z wytwórnią fonograficzną w Chinach, serie recitali w Danii, Chinach i Włoszech, czy koncerty z orkiestrami, m.in. z Symfoniczną Orkiestrą Rzymską.
Listę nagród A. Wiercińskiego uzupełnia Złoty Medal na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym we Wiedniu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest we Francji z szeregiem nagród pozaregulaminowych, w tym kontrakt płytowy z wytwórnią KNS classical oraz tournéem koncertowe po krajach europejskich, Srebrny Medal na Berlińskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym czy Nagroda Honorowa na Paryskim Międzynarodowym Konkursie Muzycznym.
Brał udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich, jak m.in.: Michel Beroff, Dmitri Alexeev, Carlo Palese, Akiko Ebi, Rafał Blechacz, Lee Kum Sing, Anna Malikova, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Tomas Ungar czy Janusz Olejniczak. Uczestniczył również w miesięcznym kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie w nagrodę otrzymał m.in. lekcje mistrzowskie u Andre Laplante’a i Krzysztofa Jabłońskiego. Kształcił się ponadto u słynnego Danila Trifonova podczas kursów mistrzowskich w Katowicach.
Andrzej Wierciński jest laureatem Stypendium Krystiana Zimermana, Stypendium Artystycznego Fundacji YAMAHA, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Artystycznego Fundacji Sinfonia Varsovia im. Franciszka Wybrańczyka.
Regularnie występuje z recitalami w większości krajów europejskich oraz po obu stronach globu, choćby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie reprezentował Polskę na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju. W stolicy UAE grał również m.in. w Theatre of Digital Art (TODA). Koncertował także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Indonezji, Chinach i Japonii.
Współpraca z firmą KAWAI oraz Japan Arts przyniosła liczne tournée po Azji. Znaczącym wydarzeniem w jego karierze było wykonanie III Koncertu fortepianowego c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena pod batutą maestro Macieja Tworka w Filharmonii Narodowej podczas 24. Edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z zaproszenia Pani Elżbiety Pendereckiej. Ponadto artysta współpracował z takimi dyrygentami, jak m.in. Alexander Liebreich, Josep Caballé Domenech, Jacek Kasprzyk, Mirosław Błaszczyk oraz Marek Moś.
W 2015 roku podczas oficjalnej wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Japonii zagrał w Tokio Recital Chopinowski przed m.in. Księżną Japonii Masako Owadą. Współpracował również z wieloma prestiżowymi orkiestrami, takimi jak m.in. Deutsche Philharmonie Merck Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Warszawie.
W 2015 roku pod auspicjami Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie wydał płytę z solowymi utworami na fortepian Fryderyka Chopina, Domenico Scarlattiego i Roberta Schumanna.
Podczas recitalu w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej artysta wykonał: Nokturn Es-dur op.55 nr 1, Preludia 13 -18 z op.28 (część I koncertu); Polonez Fantazja As –dur z op. 61 (część II koncertu); 3 mazurki z op. 59 ( w tym przepiękny Mazurek fis moll) oraz Scherzo b -moll z op.31 (III część koncertu).
Andrzej Wierciński swoją wirtuozerią, niezwykłym wyczuciem instrumentu, wielką koncentracją i wrażliwością oraz znawstwem muzyki ulubionego kompozytora, Fryderyka Chopina, zaczarował słuchaczy. Swój podziw dla artysty słuchacze wyrazili owacją na stojąco. Wszyscy życzyli młodemu artyście udanego występu w XIX Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina w Warszawie, który rozpocznie się 2 października 2025 roku. Występ w Ożarowie był jednym z etapów na drodze przygotowań do tego prestiżowego konkursu.