Przekazanie i poświęcenie nowego wozu ratowniczo- gaśniczego jednostce OSP Ożarów

30 kwietnia w Niedzielę Dobrego Pasterza w kościele p.w. Marii Magdaleny odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna w intencji druhów strażaków. W Eucharystii uczestniczyli druhowie z Ożarowa, zaproszeni z pocztami sztandarowymi druhowie z Gminy Mokrsko, z zaprzyjaźnionych gmin ościennych, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli oraz wszyscy sympatycy strażaków. Mszę świętą w intencji strażaków z okazji zbliżającej się uroczystości ku czci ich Patrona św. Floriana oraz z racji poświęcenia nowego wozu ratowniczo – gaśniczego, który po latach starań przybył do Ożarowa 20 stycznia 2023 roku odprawili ks. proboszcz Sylwester Rasztar i o. Felicjan z Wielunia.

W słowie skierowanym do strażaków o. Felicjan powiedział: –  Na waszych sztandarach widnieją słowa „Bogu na chwałę, Bliźnim na ratunek”. Słowa te wyrażają cały sens waszej służby, z czego niewątpliwie cieszy się wasz Patron i orędownik u Boga, święty Florian. To on uznał i rozpoznał w Chrystusie Boga. Bogu pozostał wierny aż do męczeńskiej śmierci.

Kult świętego Floriana w Polsce rozpoczął się już w 1184 roku, kiedy w Krakowie na Kleparzu został pobudowany kościół pod jego wezwaniem. Rozszerzenie kultu nastąpiło w roku 1528 po wielkim pożarze na Kleparzu. Z pożaru ocalał tylko kościół św. Floriana i złożone w nim jego relikwie.  Świętego Floriana zaczęto czcić, jako patrona od ognia i straży. Pojawiało się coraz więcej kościołów pod jego wezwaniem. Od początku XVIII wieku w kościołach zaczęto śpiewanie suplikacji „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”.

Drodzy druhowie w swojej służbie cechujecie się ofiarnością, sprawiedliwością, odwagą, zawsze jesteście dyspozycyjni. Nie pytacie, kogo ratujecie, dla kogo narażacie życie. Ratujecie tych, których dotknął ogień, wielka woda, wypadek na drodze, wichura. Dziś, w epoce nowych technologii, charakter waszej służby uległ zmianie. Służycie pomocą medyczną, ratujecie tych, których przywaliły gruzy, co zakleszczyli się w samochodach.

 Otrzymaliście nowy samochód, ale cóż wart będzie samochód, którego nie uruchomią ludzie w strażackich mundurach? Mundur nie służy wam tylko do parady, on was zobowiązuje do bezinteresownego niesienia pomocy bliźnim. Do parady nie służy także ciężko zdobyty samochód.

 Dziś prosimy Boga, Dobrego Pasterza, by strzegł was w czasie akcji ratowniczych. Jesteście dla nas ważni i potrzebni. Może tego, na co dzień nie słyszycie, ale rzeczywiście jesteście ważni i darzymy was pełnym zaufaniem.

Z kościoła uroczystość przeniosła się na plac przed remizą, gdzie odbyła się oficjalna jej część.  Po przywitaniu gości i wysłuchaniu historii „walki” o samochód Man TGM 13.290, odbył się uroczysty przegląd pododdziałów i wciągnięcie na maszt biało – czerwonej flagi. Orkiestra z Słupska odegrała hymn państwowy. Przyszedł czas na uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu. Samochód druhom strażakom przekazały władze Gminy Mokrsko, a poświęcenia dokonał ks. proboszcz Sylwester Rasztar.  Nastąpiło uroczyste nadanie imienia poprzedzone oblaniem samochodu szampanem. Wstęgi przecięli rodzice chrzestni : Natalia Zwierz, dyrektor Domu Kultury w Ożarowie i Kamil Piekarski, zastępca Wójta Gminy Mokrsko.

Nastąpiła uroczysta dekoracja wszystkich  druhów z Ożarowa. Odznaczeni otrzymywali medale za wysługę lat i , za wzorową służbę. Odznaczonym gratulacje składali zaproszeni goście. Padło pod ich adresem wiele ciepłych słów i życzeń bezpiecznych powrotów z akcji.

I tak oto: Po 38 latach służby odszedł na emeryturę stary samochód Star nazywany przez druhów „Dziadziuś”. Nowy samochód marki Man kupiono za 1 milion 19 tysięcy i 670 złotych. Na wyżej wymienioną kwotę złożyły się: 600 tysięcy złotych z budżetu Gminy Mokrsko, 300 tysięcy z KSRG, 100 tysięcy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środki ze zbiórek od licznej grupy darczyńców z Ożarowa. Od 1 maja 2023 roku samochód będzie uczestniczył  w wielu akcjach, oby bezpiecznych.