W weekend, przed 24 stycznia, Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu zbierze poświąteczne, żywe choinki.
Twoja naturalna choinka zaczyna tracić igły? Zastanawiasz się w jaki sposób pozbyć się niepotrzebnej, żywej choinki? Pierwsza sprawa: po świętach choinkę rozbieramy. Zdejmujemy wszystkie ozdoby. Oddzielamy doniczkę/stojak.
Co robimy z rozebranym, żywym drzewkiem?
Jak informuje na swojej stronie Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu popularny zwyczaj bożonarodzeniowy to kupowanie choinki w doniczce. Wielu mieszkańców naszej gminy wybiera ten właśnie wariant. Po świętach Bożego Narodzenia drzewko z nienaruszonymi korzeniami można posadzić na działce w ogrodach działkowych lub w przydomowym ogrodzie. Nasz przydomowy „las” z roku na rok powiększać się będzie o jedno drzewko.
Nie masz działki? Oczywiście zawsze istnieje możliwość dostarczenia choinki do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rudzie. Wśród wielu kontenerów znajdziesz tam ten na bioodpady. PSZOK dla mieszkańców gminy Wieluń czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 18:00, w soboty w godz. 10 – 15:00.
W zabudowie jednorodzinnej (domy) choinka również może trafić na kompostownik. Warto go mieć a do tego się to opłaca. Twoja choinka ulegnie biodegradacji, dzięki Tobie powróci do natury. Jeśli dasz radę, możesz pociąć ją na mniejsze części. Jeśli nie masz takiej możliwości wystaw rozebraną choinkę w dniu odbioru odpadów BIO (styczeń/luty) obok swojego brązowego pojemnika przeznaczonego na odpady biodegradowalne.
W zabudowie wielorodzinnej choinkę można wystawić obok zastawy śmietnikowej na osiedlu w weekend poprzedzający 24 stycznia. Dzięki Tobie niepotrzebna choinka może wrócić do natury i zostać wśród nas tak długo, jak to tylko możliwe.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń
źródło: PK w Wieluniu