Promocja książki Niny Pawlaczyk

Promocja kolejnego tomiku poezji, już szóstego, zatytułowanego Poza tym normalnie odbyła się 31 maja w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury.

Wiersz czyta Ewa Głogowska

Wiersz czyta Ewa Głogowska

Wstęp do tomiku napisała Anna Pawlak–Łacina, nauczycielka i bibliotekarka w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Wyboru wierszy dokonali: Ewa Głogowska – emerytowana nauczycielka języka polskiego, Anna Pawlak – Łacina, Bożena Rabikowska – dr nauk przyrodniczych, Nina i Kazimierz Pawlaczykowie. Opracowanie graficzne tomiku wykonał Piotr Pabisiak z Pabisiak Studios. Grafiki zamieszczone w książce stanowią niezwykłe twory natury w drewnie i kamieniu, odkryte i utrwalone przez męża autorki.

We wstępie pióra Anny Pawlak – Łaciny czytamy: „Nina Pawlaczyk to poetka zanurzona w Wieluniu, w miejscu, które jest jej małą ojczyzną. Spacerujemy wraz z nią wieluńskimi uliczkami, czasem wejdziemy do świątyni, do szkoły, w której pracowała (a w której ja pracuję obecnie), na jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza, do Miejskiej Biblioteki, która obchodziła 70-lecie istnienia, czasem możemy schronić się w ogrodzie, w którym tyle kwiatów: piwonii, lilii, dalii, róż. Ale na Wieluniu przecież świat się nie kończy – autorka pisze o miastach jej drogich, o Wrocławiu, Krakowie, Rzymie. Wędrujemy, więc i tam, gdzie koncerty na wyciągnięcie ręki, gdzie poezja, gdzie sztuka, gdzie historia splata się ze współczesnością”.

Poetka prowadzi czytelnika ze swojego ukochanego Wierzchlasu, poprzez Wieluń (Puls miasta) do miejsc dalszych i bardzo dalekich, gdzie piętno wycisnęła historia (Pompeje), prowadzi poprzez pory roku (Opowiedz mi swój śnieg, Ptaki już budzą świt, Przekaz wiosennych szczęść, Zakwitły piwonie, Smaki lata, Z listkiem lipy, Pełnia lipcowa – Tamburyn złoty, Zboże dostawa, Paleta jesieni, Jesienne brzozy…), poprzez święta wpisane w każdą z nich (Wielki Piątek, Boże Ciało, Gwiazdka…) by ostatecznie zadziwić nas swoim przeżywaniem świata, swoją wielką gamą uczuć: zachwytem nad cudem stworzenia (Pantum o gwiazd spadaniu), tkliwością do męża, dzieci, wnuków (Tęskność do Łucji na wiosnę), tęsknotą za miłością, uśmiechem i szczęściem (Tkliwość, Twarze szczęścia, Skąd wiesz o szczęściu, Szczęścia chwila), za dobrocią (Dziękuję), wielką miłością do ojczyzny i jej bohaterów (Pod popiersiem rotmistrza Pileckiego, Czerwone maki, Żołnierze wyklęci).

Cały zaś tomik, złożony z pięciu rozdziałów: Wielka podróż; Nagarnęłam spojrzeniem; Są jakieś „Jeszcze”; Trwanie kamieni; Pamiątki zdarzeń, a w nich 150 wierszy, skrywa przede wszystkim człowieka, wędrowca przez życie, życie, które jest wielką podróżą ku nieuchronnemu, któremu kres wyznaczy Miłosierdzie (Wielka podróż; Prządki; Ku nieuchronnemu).

 Miłosierdzia Twego potrzebuje

świat

kraj

Bliscy moi

ja

wymadlam Łaskę

Trwam

Podziękowanie za tomik poezji składa Joanna Skotnicka - Fiuk

Podziękowanie za tomik poezji składa Joanna Skotnicka – Fiuk

Piękno poezji Niny Pawlaczyk udało się wydobyć dzięki wspaniałej prezentacji przygotowanej przez dr Bożenę Rabikowską, dzięki Dariuszowi Szymankowi – animatorowi dźwięku. Cytaty o poezji, m. in. C.K. Norwida, ks. J. Twardowskiego, obrazy i fotografie opatrzone tytułami czytanych wierszy, idealnie zgrane z ich tematyką, pokazały piękność otaczającego nas świata, piękno, które urzekło kiedyś Moneta i namalował „Wschód słońca nad wodą”, C. Debussego, który w dźwiękach utrwalił „Światło księżyca”’, św. Jana Pawła II – piewcę cudu stworzenia w „Tryptyku Rzymskim”, Adama Mickiewicza, którego urzekły Stepy Akermańskie … i nieustannie zachwyca Ninę Pawlaczyk. Do tego piękne wstawki muzyczne, czas dany słuchaczom na zamyślenie nad tym, co poetka namalowała słowem i co dopełniły przesuwające się na ekranie obrazy.

Teksty czytali: Elżbieta Skotnicka – Fiuk – kierownik Biura Obsługi Burmistrza, Magdalena Majkowska – sekretarz miasta, Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia, Grażyna Ryczyńska – radna Rady Powiatu w Wieluniu, Elżbieta Kalińska – dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury oraz członkowie Koła Przyjaciół Poezji Uniwersytetu III Wieku: Marek Berger, Bogumiła Gońda, Ewa Głogowska, Anna Guzek, Nina Pawlaczyk (autorka), Bożena Rabikowska.2016-06-02-promocja-ksiązki-poza-tym-normalnie-2

Za wiersze i możliwość obcowania z pięknem języka polskiego podziękowała poetce Elżbieta Kalińska – dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury.

Wydane tomiki:

Chwile ulotne – 2011

Spacer po linie – 2012

Romans z czasem – 2013

Powrócić zapachem chleba – 2014

Do-tkliwość – 2015

Wiersze Niny Pawlaczyk znalazły się także w Małej antologii poezji Ziemi Wieluńskiej – 2013