Promocja książki Damiana Langnera „Kościoły drewniane ziemi wieluńskiej”

21 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbyła się promocja książki „Kościoły drewniane ziemi wieluńskiej” . Wydarzenie przeniosło uczestników spotkania w historyczną podróż po ziemi wieluńskiej, z jej bogactwem kulturowym i architektonicznym.  Autor, Damian Langner, zaprezentował sakralne zabytki drewniane ziemi wieluńskiej, wraz z ich charakterystycznymi cechami, wyróżniającymi je od budowli sakralnych drewnianych Małopolski, Śląska, Wielkopolski.

Spotkanie było okazją do spotkania z autorem Damianem Langnerem i wydawcą Rafałem Monitą z Wydawnictwa Astraia z Krakowa, poznaniem procesu zbierania materiałów i powstawania publikacji, odpowiedzią na pytanie, dlaczego jako temat publikacji wybrał kościoły drewniane ziemi wieluńskiej.

We wstępie do publikacji czytamy:

– W ramach projektów badawczych Zespołu Drewnianej Architektury na Ziemiach Dawnej Rzeczypospolitej, włączonego do Pracowni Polskiej Sztuki Dawnej opracowano dokumentację kościołów drewnianych zbudowanych do połowy XVI wieku oraz architekturę cerkiewną. W ramach tego projektu powstało także najistotniejsze opracowanie architektury świątyń znajdujących się na ziemi wieluńskiej. Opracowany przez dr Grażynę Ruszczyk oraz prof. Ryszarda Brykowsiego „Inwentarz drewnianej architektury sakralnej w Polsce, zeszyt 4b, napisany pod redakcją Ryszarda Brykowskiego obejmuje świątynie istotne dla napisania niniejszej publikacji w: Dzietrznikach, Gaszynie, Grębieniu, Jaworznie, Kadłubie, Łaszewie, Łyskorni, Ochędzynie, Popowicach, Wierzbiu oraz Wiktorowie. (…) Niniejsza praca składa się z dwóch części – pierwsza obejmuje omówienie typów świątyń drewnianych, które otaczają kościoły „wieluńskie”, z kolei druga traktuje o budownictwie sakralnym występującym na historycznej ziemi wieluńskiej

Budowle sakralne ziemi wieluńskiej interesowały autora od lat.  Jeszcze w czasach studenckich zajmował się kościołem św. Barbary w Wieluniu oraz świątyniami drewnianymi na ziemi wieluńskiej, które uzyskały dofinansowanie na renowację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  Kościoły te łączyło także to, iż znajdowały się na historycznym szlaku bursztynowym.  W publikacji znalazło, więc swoje opisy 14 świątyń drewnianych z terenu ziemi wieluńskiej wybudowanych do końca XVII wieku.

Graficznym dopełnieniem opisów  14 świątyń są ich projekty architektoniczne, przekroje oraz rzuty, które autor pozyskał z archiwum Starostwa Powiatowego w Wieluniu. Najnowsze przekroje świątyń, które uzyskały dofinansowanie z EFRR w 2009 roku, zostały wykonane przez inż. Krzysztofa Kędzię z Wielunia. Dzięki temu w książce udało się zamieścić przekroje następujących kościołów: p.w. św. Barbary w Wieluniu, p.w. Wszystkich Świętych w Popowicach, p.w. Męczeństwa Jana Chrzciciela w Łagiewnikach, p.w.  Św. Tekli w Raczynie, p.w. św. Marii Magdaleny w Łyskorni oraz p.w. Wszystkich świętych w Naramicach.

Dzięki promocji wielu, którzy do tej pory mało interesowali się drewnianymi kościołami ziemi wieluńskiej zapragną je zobaczyć nie tylko z, zewnątrz ale i od wewnątrz, poznać ich unikalny styl architektoniczny oraz bogatą historię, stanowiącą istotną część dziedzictwa kulturowego ziemi wieluńskiej.

     

     

     

     

     

     

     

   

   

Spotkanie poprowadził  Grzegorz Nowak z Radio ZW.