W dniu 16 października, w ramach projektu „Brat naszego Boga”. Wojtyła, kardynał, który został papieżem odbyły się warsztaty z emisji głosu.
Kilkunastu uczestników wzięło udział w zajęciach, które w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu poprowadziła dziennikarka Radia Ziemi Wieluńskiej Magdalena Jaroch.
Głos i sposób posługiwania się mową to we współczesnym świecie ważne elementy często współtworzące wizerunek danej osoby. Ponadto poprawne nawyki pozwalają zachować zdrowy aparat mowy nawet w sytuacjach zwiększonego wysiłku. Ćwiczenia podczas warsztatów z emisji głosu uczą świadomego posługiwania się głosem.
Podczas wieluńskich warsztatów z Magdaleną Jaroch uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak ważny jest aparat mowy a przede wszystkim jak o niego dbać i nad nim pracować. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia na temat głosu i oddechu by następnie nauczyć się prostych ćwiczeń rozluźniających.
Kolejne ćwiczenia rozgrzewające głos miały na celu przygotować ciało do intensywnej pracy głosem. Prowadząca zajęcia Magdalena Jaroch wyjaśniła jak stres wpływa na napięcie mięśniowe a przez to również na głos oraz że głos najlepiej jest rozwinięty po intensywnym wysiłku fizycznym.
Ćwiczenia pokazane przez prowadzącą uczyły umiejętności rozluźniania rejonów ciała szczególnie ważnych dla mówienia, takich jak ramiona i kark, krtań i gardło, żuchwa oraz jej okolice a także umożliwiły uczestnikom poczucie, przeżycie i uświadomienie sobie, na czym polega prawidłowe i ładne mówienie tzn. posługiwanie się ciałem, oddechem i głosem.
Praca nad głosem to wieloletnie ćwiczenia, które nie tylko wspomagają osoby posługujące się głosem w pracy ale też poszerzają możliwości nawiązywania dobrej komunikacji. Praktyczne ćwiczenia podczas zajęć w KLO pokazały jak rozwijać umiejętności prawidłowego i ładnego mówienia bez nadwyrężania głosu.
Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
fot. Powiatowa Biblioteka Publiczna