Program „Dream class” w II LO im. Janusza Korczaka

W wieluńskim II Liceum Ogólnokształcącym zrealizowano program o nazwie „Dream class”, w którym uczestniczyły policjantki z lokalnej komendy. Celem programu było edukowanie młodzieży na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz wyjaśnienie pojęć takich jak hejt i mowa nienawiści. W ramach programu, 25 stycznia, policjantki odpowiedzialne za profilaktykę społeczną oraz patrolowanie dzielnicy przeprowadziły prelekcje dla pierwszoklasistów z II LO w Wieluniu.

Mundurowe podczas spotkań uświadamiały młodych ludzi, czym jest hejt, cyberprzemoc oraz w jaki sposób zjawiska te naruszają prawa człowieka. Podczas spotkań omówiono między innymi zagrożenia płynące z użytkowania Internetu i telefonii komórkowej. Jest to dosyć istotny temat w obecnym świecie, kiedy młodzież bardzo dużo czasu spędza przed komputerem.

Policjantki zaznaczyły jak ważne jest odpowiednie korzystanie z nowoczesnych technologii, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Przestrzegano uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.

Funkcjonariuszki wskazały również, jakie grożą konsekwencje prawne za poniżanie, ośmieszanie, oczernianie a także inne naganne zachowania. Mundurowe mówiły również o tym, jak ważne jest, aby osoba pokrzywdzona nie bała się szukać pomocy i nie obawiała się reakcji sprawców. Ponadto udzielono młodym ludziom wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji gdy staniemy się ofiarą hejtu czy cyberprzemocy.

– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela

Poprzez realizację programu „Dream class” w II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu, policjantki z wieluńskiej komendy nie tylko edukowały młodzież na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, lecz  także wyjaśniły uczniom istotę przestępstw motywowanych nienawiścią.

Poprzez tę część programu, uczniowie mieli okazję zrozumieć, jakie zachowania mogą być uznane za przestępstwa z nienawiści i dlaczego jest ważne promowanie szacunku oraz tolerancji w społeczeństwie.

     

Ewa Misiak – Kocham Wieluń

źródło: KPP w Wieluniu