Prapremiera Oratorium Wieluńskiego zakończyła obchody 83. Rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

Prapremierą „ Oratorium Wieluńskiego”, skomponowanego specjalnie dla Wielunia, zakończyły się w Wieluniu obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prapremierę poprzedziły przygotowane przez Zofię Szpikowską występy zespołu Lejdissimo i Studia Piosenki Metro, który zaprezentował etiudę muzyczno – teatralną, wcześniej zaprezentowaną podczas głównych obchodów rocznicowych o godzinie 4.40. Oratorium wykonała Orkiestra Kameralna PRIMUZ i Urszula Krygier – śpiew.  Dyrygował Krzesimir Dębski

Przed premierą o genezie kompozycji mówił burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Powiedział on m. in.: – pomysł skomponowania Oratorium Wieluńskiego powstał jakiś czas temu, podczas przygotowań do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomysłodawcą tej idei był ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Akulicz. Pomysł ten został następnie podjęty przez pracowników Wieluńskiego Domu Kultury, którzy uzyskali dofinansowanie tego przedsięwzięcia z Narodowego Centrum Kultury. – Pani dyrektor Elżbieta Kalińska nawiązała kontakt z profesorem Krzesimirem Dębskim, który zgodził się dla naszego miasta skomponować owo oratorium. I teraz, po tych trzech latach, będzie miała miejsce jego prapremiera …

Oratorium Wieluńskie stworzone dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019, Krzesimir Dębski skomponował do słów Zuzanny Kozendry.

Dzieło Krzesimira Dębskiego to wielkie dzieło wokalno – instrumentalne, symbol rozpaczy i przebaczenia, tragedii i miłości, przesłanie dla świata, wołanie o pokój, harmonię oraz o powstrzymanie agresji.  Przypomina ponadto ludziom, że harmonia życia i  pokój jest nieskończonym dobrem gwarantującym nasze istnienie na Ziemi.

Sam Krzesimir Dębski tak powiedział przed koncertem o historii narodzin Oratorium i o samym stworzonym przez siebie dziele:

Takie miasto jak Wieluń, i chwała mu za to, zamówiło utwór, żeby bardzo ważną rocznicę w waszym rejonie, ważną dla Polski i dla historii świata, czyli rozpoczęcie II wojny światowej, uczcić w sposób artystyczny. I tak się pojawiłem w Wieluniu, wędrowałem po jego ulicach starając się wczuć w wydarzenia sprzed 83 lat. Dostałem zadanie stworzenia utworu upamiętniającego te tragiczne wydarzenia. Trzeba było wybrać teksty do tego utworu. Słowa zebrała i zapisała pani Zuzanna Kozendra. Są to polskie teksty artystów z Wielunia i łacińskie teksty ogarniające całą naszą tragedię życia, istnienia – sentencje łacińskie bardzo ważne dla każdego człowieka. To powoli zamieniało się w materię muzyczną. Do tych tekstów dopasowywałem świat dźwięków…

Prapremiera zgromadziła na placu targowym w Wieluniu tłumy wielunian, ale nie tylko.

       

     

     

     

     

     

     

     

     

.