Powiatowy Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery

Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler wraz z Wójtem Gminy Osjaków Jarosławem Trojanem zaprosili wszystkich na kolejny Powiatowy Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery w Osjakowie.

Przegląd, który odbył się w sobotę, 4 czerwca, przygotowany został w Altanie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie, malowniczym miejscu z dobiegającym szumem pobliskiej rzeki Warty. W wydarzeniu wzięły udział zespoły folklorystyczno-ludowe, śpiewacze i obrzędowe nie tylko z powiatu wieluńskiego ale także spoza niego. W  Powiatowym Przeglądzie Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery w Osjakowie wzięło udział ok. 300 wykonawców. Każdą gminę  powiatu wieluńskiego reprezentowało od jednego do kilku zespołów.

Wszystkie zespoły uroczyście powitali gospodarze: Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler i Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan. W rolę prowadzącego przegląd tradycyjnie wcielił się Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Wieluniu Zenon Kołodziej wraz z zastępcą Małgorzatą Zygmunt.

Na scenie zaprezentowało się ponad 20 kapel ludowych, w tym zespoły ludowe z gminy Praszka oraz Strzelce Wielkie. W Osjakowie zaprezentowali się  dorośli, młodzież  i dzieci. Wszystkich, bez wyjątku, dopingowali nie tylko mieszkańcy ale też włodarze kilku gmin. Występujący artyści  z wielkim zapałem prezentowali swój repertuar ,  równie chętnie dali się porwać do tańca i śpiewu w rytm przygrywek  innych kapeli.

Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej nie miał formy konkursu.  Podziękowania  za udział w Przeglądzie otrzymały wszystkie występujące zespoły i kapele. Wszystkie też otrzymały  piękne okolicznościowe statuetki.

Największą nagrodą Powiatowego Przeglądu Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. M. Dery w Osjakowie dla artystów było  samo uczestnictwo w  wydarzeniu promującym lokalny folklor oraz niezapomniane i spędzone  razem chwile na wspólnej zabawie i śpiewaniu,  spotkali się przecież ludzie z pasją, kochający  miejscową kulturę i tradycję.

Reprezentacje poszczególnych gmin:

  • Gmina Biała:
    – Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Białej,
    – Zespół śpiewaczy „Naramianki” z Naramic,
    – Zespół Śpiewaczy Biała,
  • Gmina Czarnożyły:
    – „Głosy Rannej Rosy” – zespół śpiewaczy z gminy Czarnożyły,
  • Gmina Konopnica:
    – „Nadwarcianki”,
  • Gmina Mokrsko:
    – Zespół Ludowo-Śpiewaczy „Dworzanki” z Mokrska,
    – Zespół Śpiewaczy „Włościanie” z Chotowa,
  • Gmina Osjaków:
    – „Ale Kapela”,
    – Zespół Pieśni Ludowej z Dębiny,
    – Zespół Ludowy Chorzyna,
    – Zespół Pieśni Ludowej z Osjakowa,
    – Grupa Śpiewacza „Raduczanie”,
    – Grupa Taneczna Dorosłych działająca przy GOK w Osjakowie,
  • Gmina Ostrówek:
    – Grupa wokalno-teatralna „Swojaki” z Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie,
    – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ostrowiacy”,
    – Kapela Podwórkowa z Ostrówka.
  • Gmina Pątnów:
    – Zespół Folklorystyczny z Popowic,
    – „Załęczanie”,
  • Gmina Skomlin:
    – „Skomliniacy”,
  • Gmina Wieluń:
    – Wieluńska Kapela Folkowa,
    – „Z Dusy Śpiwane”,
    – Zespół Śpiewaczy „Czeremcha”,
  • Gmina Wierzchlas:
    – Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy przy KGW w Mierzycach,

oraz

  • Gmina Praszka:
    – Zespół Pieśni Ludowej „Prosna”,
  • Gmina Strzelce Wielkie:
    – Zespół Śpiewaczy „Jankowskie Wolanki” z Woli Jankowskiej.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili organizatorzy, tj. Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler, Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan oraz Przewodnicząca Rady Gminy w Osjakowie Sylwia Walczak.. Podczas przeglądu nie zabrakło także przedstawicieli poszczególnych gmin i ośrodków kultury wraz z mieszkańcami.

     

     

     

     

     

     

 

     

     

     

     

     

Ewa Misiak – Kocham Wieluń