Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler i Wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek przygotowali w gminie Biała. Wszyscy uczestnicy wydarzenia zebrali się przed budynkiem Urzędu Gminy Biała gdzie uformowano orszak, który wraz z pocztami sztandarowymi powiatu, gmin, 21 instytucji, organizacji, służb mundurowych, szkół i jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz dwoma orkiestrami udał się do miejscowego kościoła p.w. św. Piotra w Okowach.
Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił proboszcz parafii ks. kan. Mirosław Rapcia. Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny, na którym ks. kan. Mirosław Rapcia odmówił modlitwę a delegacje oddały hołd poległym w obronie Ojczyzny i złożyły wieńce w barwach narodowych.
Kwiaty zostały złożone pod pomnikiem: „Mieszkańców Gminy Biała, Weteranów Walki i Wojen o Niepodległość i Granice Odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1914-1921 pochowanych w grobach rodzinnych na cmentarzu w Białej” . Dalsza część uroczystości odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej.
Zaproszonych gości, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, powitał Wójt Gminy Biała, następnie głos zabrał Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler oraz nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej Damian Orłowski, który wygłosił okazjonalną prelekcję.
Następnie kolejno głos zabrali: Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RB i Byłych Więźniów Politycznych w Sieradzu Przemysław Wieczorek i były Poseł na Sejm RP Wojciech Szczęsny-Zarzycki.
Podczas oficjalnych wystąpień Przemysław Wieczorek, w imieniu Związku Kombatantów RB i Byłych Więźniów Politycznych, za pomoc okazywaną Kombatantom odznaczył medalem, jako trzeciego z grona władz samorządowych z terenu Powiatu Wieluńskiego, Wójta Gminy Mokrsko Zbigniewa Dąbrowskiego.
Zwieńczeniem powiatowych obchodów Narodowego Dnia Niepodległości była część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej przy udziale mieszkańców Gminy Biała. Dzieci wystąpiły w bardzo wymownej, nawiązującej do czasów zaborów i odzyskania przez Polskę niepodległości pantomimie.
Dzieci zaśpiewały również wzruszające pieśni podejmujące temat niepodległości Polski a najmłodsze zaprezentowały okolicznościową i bardzo wymowną choreografię wywołując wśród obecnych zachwyt i gromkie brawa.
Ewa Misiak –Kocham Wieluń