„Poskromienie złośnika” – „Poskromienie złośnicy” W. Szekspira w krzywym zwierciadle

William Szekspir, słynny, angielski dramatopisarz ma w swoim bogatym dorobku kilka ciekawych sztuk teatralnych. Uczniowie zapewne znają go z jednej z jego najbardziej krwawych tragedii – Makbeta, co może wywoływać błędne przeświadczenie, że Szekspir gustował tylko w makabrycznych widowiskach. Nic bardziej błędnego. Próbował również swoich sił w pisaniu komedii . Jedną z nich jest „Poskromienie złośnicy”

„Poskromienie złośnicy” koncentruje się na przygodach zalotników, którzy pragną zdobyć rękę pięknej i uroczej Bianci. Bogaty mieszczanin z Padwy, Baptista Minola, ma dwie córki – starszą, pełną złości i humorów, nieznośną Katarzynę oraz jej młodszą siostrę, właśnie Biankę. Stary Minola stawia jednak warunek – wyda za mąż młodszą córkę dopiero wtedy, gdy męża znajdzie starsza. Wysiłki zalotników skazane są na porażkę, póki nie znajdzie się kandydat na męża Katarzyny. Nieoczekiwanie problem rozwiązuje przybycie Petruchia z Werony, który jest tak łasy na pieniądze, iż gotów pojąć za żonę absolutnie każdą pannę, byle tylko dostać sowity posag. Tyle tylko, że musi jeszcze zdobyć względy Katarzyny lub przynajmniej opanować jej stanowczy sprzeciw.

Czasy się zmieniły, a razem z nimi interpretacje dzieł Szekspira. Dzisiaj młodzież ZS nr 1 pokaże „Poskromienie złośnicy” w krzywym zwierciadle. „Poskromienie złośnika” koncentruje się na perypetiach dwóch braci: Barta, tytułowego złośnika, kontuzjowanego gracza piłki nożnej w szkolnej drużynie, który przechodzi rehabilitację po wypadku na motocyklu oraz jego uwielbianego w szkole brata Bianca – przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Wszystkie dziewczyny chciałyby się z nim umówić, ale on zawsze odmawia. Tłumaczy, że obiecał ojcu, że znajdzie sobie dziewczynę dopiero po Barcie, aby zachować zasadę starszeństwa. Ale nawet na tak zatwardziałych chłopaków jak ci bracia znajdzie się rada, o czym przekonają was Łucja i Hortensja oraz największa szkolna zadymiara – Kate. Spektakl przygotowany pod kierunkiem Magdaleny Pioruńskiej uczniowie przedstawili w czytelni MiGBP w Wieluniu.

Lista aktorów: Kate: Adrianna Wąsik,  Bart: Kamil Szczepański, Vincento: Mateusz Śmiałek, Hortensja: Klaudia Otorowska, Łucja: Klaudia Ciborska, Bianco: Dominik Gnych, Trener: Krzysztof Kapica, Fortepian: Natalia Machudera, Klarnet 1: Patrycja Znamiec, Klarnet 2: Natalia Ratajek

    

    

    

    

Źródło : Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu