Pojazdy II wojny światowej oraz auta PRL- u w miniaturze ze zborów Rafała Łabaza

W niedzielę 25 czerwca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę pod tym właśnie tytułem. Autor wystawy, Rafał Łabaz, pasjonat starych aut, urodził się w Nysie w 1972 roku, mieszka w Kluczborku. Jego pasja narodziła się w pewne wakacje, kiedy jako 7-8 letni chłopiec dostał od rodziców pierwszy model do sklejania. Był to PZL378 Łoś. Z zabawy, bo była to zabawa, zrodziło się hobby, które szybko przemieniło się w pasję. Kleił modele, przyklejał kalkomanię na modele w skali 1:72. Potem pojawiły się modele w skali 1: 35, a do kolekcji samochodów, statków, pojazdów kosmicznych zaczęły przybywać czołgi, pojazdy pancerne, samochody transportowe. Żywy stał się temat II wojny światowej. Hobby uśpione na kilka lat, z powodów rodzinnych, obudziło się nagle w 2009 roku, kiedy na rynku wydawniczym pojawiła się kultowa seria „Auta PRL”, w której każdy nr był zaopatrzony w jeden model pojazdu. Przez Internet poznał grono entuzjastów zrzeszonych na forum www.motoshowminiatura.pl. Pojawiły się modele w skali 1:43. Już nie kleił nowych modeli, rozpoczął waloryzować swoje zbiory. Wspólnie z kolegami z forum wystawia swoje modele na Targach Hobby towarzyszących Targom Poznańskim (najbliższe 7-8 X 2017). Kolekcja pana Rafała, modele w skali 1: 43, liczy dziś ponad 500 egzemplarzy. Tyle o sobie sam Autor wystawy.

 Otwarciu wystawy, na której można obejrzeć 720 modeli ułożonych w dwóch ciągach tematycznych, towarzyszyły stare motocykle K750 produkcji ros. (właściciele Mirosława i Janusz Balcerowie z Wierzchlasu), BMW z 1935 roku produkcji niemieckiej, WSK Lelek (właściciel Cezary Żółtaszek z Kluczborka), AWO Simson produkcji niemieckiej (właściciel Wojciech Jarząbek z Wielunia), stara Warszawa (właściciel Arkadiusz Paluch ze Złoczewa), amerykański DodgeWC51 (właściciel Sławomir Krawczyński z Wielunia) oraz projekcja dwóch filmów o Wieluniu lat 80-tych XX wieku (jeden wykonany przez Jaworski Dom Kultury na okoliczność Turnieju Miast w 1986 roku).

Hobbyści, którzy przyjechali na swoich starych maszynach i zaprezentowali je na placu przed Muzeum Ziemi Wieluńskiej, otrzymali na pamiątkę publikację MZW o Wieluniu autorstwa Tadeusza Olejnika i Ryszarda Sierocińskiego. Cieszy, że na otwarcie wystawy przybyło wielu młodych pasjonatów motoryzacji. Innych zachęcamy do jej oglądania.

Kolekcjoner i Autor wystawy

Kolekcjoner i Autor wystawy

Przybyli na otwarcie wystawy

Przybyli na otwarcie wystawy

Sławomir Karczyński ( w mundurze) z dyrektorem Janem Książkiem

Sławomir Karczyński ( w mundurze) z dyrektorem Janem Książkiem

 

Miniatury pojazdów

Miniatury pojazdów

Miniatury aut transportowych

 

Amerykański Dodge

Amerykański Dodge

Motory zaprezentowane przed MZW

Motory zaprezentowane przed MZW