20 grudnia 2024 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej miało miejsce niezwykłe wydarzenie – podsumowanie projektu i prezentacja filmu „Fara wieluńska 1939. Utracone piękno”. Głównym pomysłodawcą i scenarzystą filmu jest dyrektor Jan Książek. Pomysłodawca zaprezentował zebranym na spotkaniu poszczególne etapy realizacji mającej na celu „ożywienie” zdjęć zniszczonej w latach 1939-1940 fary wieluńskiej.
Efektem końcowym jest film w technologii 3D zbudowany w układzie narracyjnym na kanwie 23 archiwalnych zdjęć. Realizatorem filmu jest firma Seabiscuit Dariusza Kuczery z Opola. Dzięki nowoczesnym technologiom udało się wiernie odtworzyć dawny wygląd kościoła w formie, jakiej wcześniej nie można było sobie wyobrazić.
Produkcja „Fara wieluńska 1939. Utracone piękno” przywraca do życia obrazy zniszczonego kościoła farnego w Wieluniu, będącego świadkiem dramatycznych wydarzeń wojennych. Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy historyków, ekspertów oraz entuzjastów technologii i kultury.
Kluczowym elementem projektu jest stworzenie szczegółowej wizualizacji, pozwalającej widzom niemal dosłownie „wejść” do zniszczonego podczas wojny wnętrza kościoła.
Film stał się istotnym uzupełnieniem wystawy „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”, która została zaprezentowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Produkcję można oglądać w technologii 3D za pomocą specjalnych okularów i projektora, a także na tabletach z funkcją generowania trójwymiarowego obrazu.
Odbiorcy filmu byli głęboko poruszeni zarówno realizmem, jak i emocjonalnym przesłaniem projektu. Odtworzone obrazy przenoszą widza w czasy sprzed wojennej tragedii, ukazując piękno dawnej świątyni, które ożywa na ekranie. To coś więcej niż wizualizacja – to pełna emocji refleksja nad tym, co zostało utracone w wyniku wojny.
Film jest nie tylko świadectwem technologicznego zaawansowania, ale również ważnym narzędziem edukacyjnym, przypominającym o historii Wielunia, miasta-symbolu tragicznych losów II wojny światowej. Inicjatywa ta stanowi przykład, jak nowoczesne technologie mogą wspierać edukację historyczną, umożliwiając ożywienie przeszłości i jej dostępność dla przyszłych pokoleń
Film spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem, przenosi bowiem widza w czasy, które minęły bezpowrotnie.
Projekt „Fara wieluńska 1939. Utracone piękno” jest realizowany i finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej
zdjęcia; Marek Gogola