Podsumowanie działalności Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego w roku szkolnym 2021/2022

15 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie  Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego w roku szkolnym 2021/2022. Zajęcia w ramach MUR  odbywały się co dwa tygodnie, w piątki o godz. 15.30. Każde zajęcia to nauka przez zabawę, co młodzi studenci bardzo polubili.

Spotkanie kończące semestr  miało charakter podsumowania i krótkiego przypomnienia tego o czym najmłodsi mieszkańcy  Wielunia dowiedzieli się podczas  siedmiu  kolejnych spotkań poświęconych historii miasta . Tematykę kolejnych spotkań  przypomniał  w multimedialnej prelekcji dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek.  I tak:

11 marca zainaugurował swą  działalność Muzealny Uniwersytet Rodzinny. Studenci otrzymali indeksy MUR , zapoznali się z jego zasadami i wysłuchali wykładu inauguracyjnego. Pierwszy wykład „Śladami wojewodziny Anny Koniecpolskiej, fundatorki zespołu klasztornego w Wieluniu” wygłosił Jan Książek. Spotkanie zakończyło zwiedzanie  kościoła ewangelickiego – dawnego kościoła  klasztornego Sióstr Bernardynek.

Tematem  drugich zajęć, 25 marca, była praca archeologa. Uczestnicy wysłuchali opowiadania o metodach renowacji zabytków, zapoznali się z efektami wykopalisk prowadzonych w centrum Wielunia, a także własnoręcznie próbowali skleić naczynia ceramiczne. Wszystko to pod okiem Waldemara Golca.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych na zajęciach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego  w dniu 8 kwietnia uczestnicy malowali pisanki wielkanocne tradycyjnymi metodami – woskiem rozgrzanym nad płomieniem świecy i słuchali  opowieści  o znaczeniu i pochodzeniu obyczajów związanych z przygotowaniami ludności ziemi wieluńskiej do zmartwychwstania Chrystusa. Zajęcia prowadził Tomasz Spychała.

Kolejne zajęcia kwietniowe odbyły się na w wieluńskiej Baszcie Męczarni.  22 kwietnia  z młodymi studentami spotkali się Marek Gogola i Wojciech Knaga. Przewodnikiem okazał się  zakapturzony kat, który oprowadził po swoim warsztacie uczniów uniwersytetu i zademonstrował narzędzia pracy. Pomagał mu pachołek miejski, opowiadający o obronnej funkcji murów miejskich i baszty oraz o uzbrojeniu dawnych obrońców Wielunia.

Pierwsze zajęcia majowe poprowadziła Magdalena  Kopańska . Zajęcia , które  odbyły się 6 maja poświęcone były geologicznej budowie Wyżyny Wieluńskiej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak wyglądały morskie głębiny w Wieluniu 150 milionów lat temu, czy epoka lodowcowa rzeczywiście miała miejsce i gdzie można odnaleźć zęby rekina. Owocna okazała się również wyprawa do kamieniołomu przy ul. Częstochowskiej, gdzie studenci odnaleźli skamieniałości m.in. amonitów i belemnitów.

Tematem szóstego spotkania w dniu 20 maja  była Straż Graniczna w powiecie wieluńskim. Z historią tej formacji oraz ze znaczeniem Prosny, jako rzeki granicznej, uczestnicy spotkania zapoznali się podczas krótkiej prezentacji tego zagadnienia w muzeum. Później spotkali się przy budynku dawnej siedziby Inspektoratu Straży Granicznej w Wieluniu, gdzie czekali na nich w umundurowaniu i z wyposażeniem Strażników Granicznych przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej. Na zakończenie zajęć, uczestnicy zapalili znicz pod Dębem Pamięci upamiętniającym postać zamordowanego w Katyniu komisarza Straży Granicznej kpt. Stanisława Mikulskiego.

3 czerwca  zajęcia miały formę gry miejskiej. Poprowadzili  je  Magdalena Kopańska i Marek Gogola.  Gra miejska  zorganizowana w ramach Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego przyniosła wiele satysfakcji i radości jej uczestnikom. Dzięki niej można było dowiedzieć się m.in. co siostry zakonne trzymały w „Skarbczyku”, kim był Hieronim Spiczyński z Wielunia oraz gdzie znajdował się zamek królewski.

15 czerwca spotkanie poprowadził dyrektor Jan Książek i Magdalena Kopańska. W czasie spotkania młodzi studenci otrzymali dyplomy i pamiątkowe upominki. Usłyszeli także, informację o pracy Muzealnego Uniwersytetu Rodzinnego w roku szkolnym 2022/2023.

Spotkanie zakończyło się zrobieniem wspólnej fotografii i krótkim opowiadaniem o  żubrach. O żubrach i wystawie  im poświęconej opowiedziała Magdalena Kopańska.