8 października odbyło się pierwsze z serii trzech spotkań edukacyjno-profilaktycznych zorganizowanych w ramach zadania publicznego „Zdrowy Wieluń”. Spotkanie nosiło tytuł „Szczęśliwa mama i żona żyje zdrowo”
Projekt ten, w Spółdzielczym Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej współfinansowany przez Gminę Wieluń, został przygotowany przez Stowarzyszenie „Po prostu żyj”, wspierające osoby z chorobami nowotworowymi oraz ich bliskich, a także Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wieluniu.
Wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców, na liście obecności znalazło się aż 70 osób, zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy o zdrowiu. W programie spotkania były wystąpienia trzech specjalistów, którzy omówili różne aspekty profilaktyki zdrowotnej oraz radzenia sobie z chorobami.
Pierwszym prelegentem był ginekolog i zastępca Dyrektora SP ZOZ w Wieluniu dr Wojciech Ordon, który omówił zagadnienia związane z profilaktyką raka szyjki macicy oraz raka piersi. Szczególną uwagę zwrócił na rolę szczepień przeciwko wirusowi HPV, które są niezwykle istotne w zapobieganiu raka szyjki macicy. Dr Ordon podkreślił także, jak ważne są regularne badania cytologiczne oraz samobadanie piersi, które umożliwiają wczesne wykrycie zmian nowotworowych.
Dietetyk kliniczny Barbara Mazur, reprezentująca Wieluńskie Centrum Dietetyczne, była kolejną prelegentką wydarzenia. W swoim wykładzie skupiła się na roli odpowiedniego żywienia w procesie leczenia chorób nowotworowych. Podczas swojego wykładu przekazała uczestnikom praktyczne wskazówki dotyczące zbilansowanej diety, a także omówiła, które składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie zarówno podczas walki z chorobą, jak i na co dzień, w kontekście zdrowia ogólnego.
Ostatnim punktem spotkania była prelekcja Moniki Szewczyk-Cieśli, psychologa i psychoonkologa, która opowiedziała o wsparciu emocjonalnym, jakiego potrzebują osoby chore na nowotwory. Podkreśliła ona znaczenie troski i zrozumienia, zarówno ze strony najbliższych, jak i otoczenia społecznego, które mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjenta. Jej wystąpienie uświadomiło uczestnikom, jak istotna jest odpowiednia opieka emocjonalna w procesie leczenia.
Celem spotkania było nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale również zachęcenie mieszkańców Wielunia do aktywnej profilaktyki zdrowotnej i dbania o swoje zdrowie w sposób świadomy. Takie inicjatywy są niezwykle ważne, gdyż umożliwiają bezpośredni kontakt z ekspertami oraz stwarzają przestrzeń do zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń