Parafia św. Barbry włączyła się w obchody XXII Dnia Papieskiego

W niedzielę 16 października 2022 r. obchodzono w Polsce i wszędzie tam gdzie jest Polonia  XXII Dzień Papieski, który przebiegał pod hasłem „Blask Prawdy (Veritatis Splendor).

Veritatis splendor – to dziesiąta encyklika św. papieża Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła, ogłoszona 6.08.1993 r. Podstawowym jej celem było przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania.

XXII Dzień Papieski poprzedził List Episkopatu Polski odczytany w niedzielę 9 października i konferencja naukowa „Polska, Ukraina, Europa” w Domu Arcybiskupów Warszawskich w dniu 14 października.

W przeddzień Dnia Papieskiego, 15 października , odbyło się na Zamku królewskim w Warszawie uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Gala Nagród TOTUS TUUS 2022.

W  Dzień Papieski, 16 października,  w ramach obchodów centralnych, odbyły się uroczyste Msze Święte: w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod przewodnictwem ks. Dariusza Kowalczyka – Przewodniczącego Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, W Bazylice św. Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem ks. bpa Grzegorza Suchodolskiego – Biskupa Pomocniczego Diecezji Siedleckiej,  w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego oraz koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego zarejestrowany 12 października w kościele pokamedulskim na warszawskich Bielanach.

W obchody XXII Dnia Papieskiego włączyła się parafia św. Barbary w Wieluniu, w szczególności Rada 17730 Rycerzy Kolumba. Rangę wydarzenia podkreśliła dekoracja papieska w prezbiterium, posługa Rycerzy Kolumba w trakcie Eucharystii i przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ponadto kiermasz papieskich kremówek, przygotowany w specjalnym papieskim namiocie. Splendoru dodała papieska „Barka” i „Abba, Ojcze 

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została ustanowiona przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku. Zdaniem inicjatorów powstania organizacji była to „odpowiedź Kościoła w Polsce na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do rodaków podczas pamiętnej pielgrzymki roku 1999.”Docelowo Fundacja miała być wyrazem wdzięczności dla Papieża Polaka za jego posługę na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Największy wpływ na ludzi Kościoła, którzy podjęli się utworzenia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, miały jednak słowa Papieża wygłoszone 8 czerwca w trakcie Mszy Świętej w Ełku.  Jan Paweł II mówił wówczas o przejawach nędzy, które muszą wstrząsnąć sumieniami chrześcijan i przypomnieć im o pilnym obowiązku przeciwdziałania, zarówno indywidualnego, jak i społecznego. (…)

„Krzyk i wołanie biednych” domaga się od nas konkretnej i wielkodusznej odpowiedzi, mówił. Domaga się gotowości służenia bliźniemu (…).Nie chodzi tu tylko o przelotne uczucie, o jakąś doraźną akcję, ale o rzeczywistą i trwałą wolę działania na rzecz dobra ludzi będących w potrzebie i pozbawionych niejednokrotnie nadziei na lepszą przyszłość. Takimi ludźmi w potrzebie są młodzi i zdolni przedstawiciele polskiej młodzieży, biedni a chcący się uczyć.