Orszak Trzech Króli w Wieluniu po raz ósmy

6 stycznia 2022 roku o godz. 11.00 w kościele parafialnym w parafii św. Barbary w Wieluniu odprawiona została Eucharystia poprzedzająca przemarsz „Orszaku Trzech króli”. Eucharystię sprawowali ks. proboszcz Jarosław Boral i ks. senior Andrzej Kornacki. Homilię wygłosił ks. Andrzej Kornacki. Podstawą do rozważań stał się przeczytany fragment Ewangelii wg św. Mateusza Hołd Mędrców: 2, 1-12.

Mędrcy, mówił ks. Andrzej, którzy znali proroctwa na temat narodzin Mesjasza, kiedy tylko zobaczyli gwiazdę, zostawili swoje sprawy i poszli za jej światłem. Prowadziła ich wiara i światło gwiazdy. Nie zwątpili, kiedy przez jakiś czas nie widzieli jej blasku. Rozpytując o gwiazdę i miejsce narodzin króla żydowskiego wprowadzili w popłoch zatroskanego o swoją władzę króla Heroda.  Król, po rozmowie z uczonymi w Piśmie i kapłanami, wysłał ich do Betlejem. Mędrców znów prowadziła gwiazda. Jej blask napełniał ich radością. Wytrwałość doprowadziła do miejsca narodzenia Mesjasza. Jemu oddali pokłon i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Swoje dary złożyli osobiście. Jak cenne w oczach Boga było to, że Mędrcy nie przekazali darów przez kogoś. Ich obecność to prawdziwe wyznanie wiary. Dary materialne są cenne, lecz cenniejsza bywa nieraz obecność darczyńcy, bo świadczy o poważnym traktowaniu zapraszającego, podkreślił  ks. Andrzej.

Po Eucharystii j błogosławieństwie, wszyscy jej uczestnicy, wspólnie z trzema królami, w radosnym korowodzie, połączonym ze śpiewaniem kolęd przeszli ulicami Wielunia na plac przy kościele Ojców Franciszkanów. Tu w Grocie Lurdzkiej oczekiwała Święta Rodzina, obok zespół, SolCantare, który kolędami powitał przybyłych Mędrców i towarzyszący mu orszak. Po oddaniu hołdu i złożeniu darów Nowonarodzonemu, Mędrcy włączyli się w radosne świętowanie i uwielbienie Boga. Do radosnego uwielbiania Boga zachęcali organizatorzy Orszaku zwracając uwagę na trudny czas i potrzebę Bożej mocy, Bożej pociechy i Bożego wsparcia, które możemy tak naprawdę wyprosić tylko przez ufną modlitwę.

W Orszaku Trzech Króli uczestniczyli harcerze, Rycerze Kolumba, rodziny z dziećmi, członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Uroczystości Święta Objawienia Pańskiego zakończyło zrobienie pamiątkowych zdjęć. Organizatorami tegorocznych uroczystości, oprócz Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego, była Fundacja Świetna Rodzina a partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

 

 

W