17 maja 2025 roku Muzeum Ziemi Wieluńskiej po raz kolejny zaprosiło mieszkańców regionu na Noc Muzeów – wyjątkowe święto kultury, sztuki i historii . Muzeum w tym dniu rozbrzmiewało dźwiękami koncertów, tętniło życiem rekonstrukcji historycznych i zachwycało niezwykłymi ekspozycjami. Tegoroczna edycja przyciągnęła tłumy spragnione nietuzinkowych doznań i kontaktu z dziedzictwem regionu zatrzymanym w muzealnych ekspozycjach, tym ciekawszym, że w nocnej oprawie.
W przestrzeniach Muzeum Ziemi Wieluńskiej pojawili się żołnierze z różnych okresów historycznych, począwszy od powstania styczniowego po czasy II wojny światowej, w role których idealnie wcielili się członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.
Atrakcją wieczoru były interaktywne zajęcia dla najmłodszych pod hasłem „Dotknij historii Wielunia”. Dzieci mogły nie tylko oglądać eksponaty, ale też poprzez zabawę i działanie poznać losy swojego miasta i regionu. Edukacja połączona z zabawą okazała się strzałem w dziesiątkę.
Wyjątkowym punktem programu był koncert Orkiestry Ziemi Wieluńskiej im. Zbigniewa Chudego, działającego przy Wieluńskim Domu Kultury. Jej występ wprowadził uczestników w nastrojowy klimat, nadając wieczorowi szlachetną oprawę artystyczną. Pośród eksponatów i opowieści o dawnych czasach, dźwięki orkiestry brzmiały niczym echo przeszłości.
Kolejnym muzycznym akcentem był występ Katarzyny Panaszek, której koncert wprowadził słuchaczy w bardziej kameralny nastrój, w niezwykły klimat lat 20-tych i trzydziestych XX wieku, idealnie uzupełniony opowieścią Adama Dobosza o Lwowie na starej fotografii.
Atutem Nocy Muzeów była Baszta Męczarnia oraz wnętrze kościoła poewangelickiego.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również pokazy filmu 3D pt. „Fara wieluńska. Utracone piękno”. Dzięki nowoczesnej technologii i specjalnym okularom widzowie mogli niemal fizycznie „wejść” w świat, którego już nie ma: do wnętrz wieluńskiej fary, jednego z najcenniejszych zabytków miasta, zniszczonego podczas nalotów w czasie II wojny światowej. Pokaz ten stał się wyjątkowym doświadczeniem wizualnym i edukacyjnym, budząc emocje i refleksje nad utraconym dziedzictwem.
Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
Zdjęcia: W. Knaga, S. Janicki/Muzeum Ziemi Wieluńskiej