„Niepodległa do Hymnu” w Wieluniu

W dniu Święta Niepodległości mieszkańcy Wielunia wraz z przedstawicielami  wieluńskich instytucji wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to odpowiedź na Akcję „Niepodległa do Hymnu” zainicjowaną w 2018 roku przez Biuro Programu „Niepodległa” z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wspólne śpiewanie hymnu dopełniło obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym dniu miasto przybrało barwy  biało – czerwone. Flagi narodowe powiewały na domach prywatnych i na instytucjach państwowych. Wieluński Dom Kultury flagami narodowymi ozdobił dodatkowo drzewa w otaczającym go parku. Biało- czerwoną dekorację uzupełniały plakaty z patriotycznymi tekstami umieszczone na słupach ogłoszeniowych.

W 2018 roku hymn śpiewała cała Polska jak  długa i szeroka, od Bałtyku po Tatry.  Polski hymn śpiewano  również na innych kontynentach, wszędzie tam, gdzie żyje polska emigracja. W  2020 roku wspólne śpiewanie było inne, tak jak i inne było świętowanie 102. rocznicy  niepodległości. Na takie obchody wpłynęły rygory sanitarne spowodowane epidemią koronawirusa.

Na placu Legionów hymn odśpiewali przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” oraz mieszkańcy. On –line do śpiewania włączyła się młodzież szkolna.

Akcję „Niepodległa do Hymnu”  poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II oraz pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu i wielunianom, którzy w latach 1919 – 1921 oddali życie w obronie wywalczonej niepodległości.

 

 

hymn

Fot. Ewa Misiak – Kocham Wieluń