23 kwietnia 2023 r. rozpoczął się XV Ogólnopolski Tydzień Biblijny , który potrwa do 30 kwietnia 2023 r. Tematem przewodnim jest motto „Wierzę w Kościół, Ojca, i Syna, i Ducha Świętego”. Celem wydarzenia jest odkrywanie i pogłębianie na nowo znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.
Tegoroczny Tydzień Biblijny rozpoczęła Niedziela Biblijna i Siódme Narodowe czytanie Pisma Świętego. Niedziela Biblijna przypada 14 dni od Wielkanocy. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego zostało zainaugurowane w 2016 r. w kontekście obchodów 1050-lecia chrztu Polski. W całej Polsce w dniu 23 kwietnia czytano fragmenty Ewangelii wg św. Jana. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
VII Narodowe Czytanie Pisma Świętego odbyło się także w parafii św. Barbary w Wieluniu. Przeczytane zostały trzy fragmenty z Ewangelii św. Jana. Czytali panowie: Jerzy Domagała, Wojciech Pawełczyk i Rafał Dudziński. Wydarzeniu przewodniczył ks. Jarosław Boral, proboszcz parafii św. Barbary. Czytanie zostało poprzedzone śpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź!”
Wprowadzając wiernych w ryt czytania , celebrans powiedział:
– Wraz z całym Kościołem w Polsce przeżywamy dziś, na początku Tygodnia Biblijnego, Siódme Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Chcemy przywołać w ten sposób tak Chrzest Polski jak i chrzest każdego z nas, dzięki któremu staliśmy się ważną częścią Kościoła Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. W okresie wielkanocnym rozpoczyna się często Mszę świętą aspersją, czyli pokropieniem zebranych wodą święconą na pamiątkę chrztu. Aby głębiej przeżyć ten ważny ryt wysłuchamy najpierw kilku fragmentów z Ewangelii wg św. Jana, by w ich świetle spojrzeć na nasze chrześcijańskie posłannictwo i świadectwo.
Pierwszy lektor (Wojciech Pawełczyk) -przeczytał z Ewangelii według św. Jana fragment (J 17,14-15.16-18.20) 14 –
Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie.
Drugi lektor (Jerzy Domagała) fragment J 20,9-23
– A wieczorem tego samego pierwszego dnia tygodnia, w domu, gdzie przebywali uczniowie przy drzwiach zamkniętych z obawy przed Żydami, pojawił się Jezus. Stanął pośrodku i rzekł do nich: wam! Powiedziawszy to pokazał im ręce i bok. A uczniowie uradowali się bardzo ujrzawszy Pana . Wtedy rzekł Jezus do nich po raz drugi. Pokój wam! Jak Ojciec posłał Mnie, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział: Weźmijcie Ducha Świętego !. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.
Trzeci lektor (Rafał Dudziński) fragment (J 15,1-5)
– Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.
Czytanie zakończył pytaniami skierowanymi do wiernych celebrans:
– Jak troszczę się o wiarę w mojej rodzinie i wspólnocie parafialnej? – Jak mówię o Kościele w rodzinie, w miejscu pracy, gdy ktoś go oczernia, a nawet nim gardzi? – Jak umacniam więź z Kościołem, osłabioną przez moje grzechy przeciw Bogu i bliźnim? Celebrans: Boże, Ty w nieskończonej mądrości postanowiłeś na cały świat rozszerzyć Królestwo Chrystusa i wszystkich ludzi uczynić uczestnikami odkupienia, * spraw, aby Twój Kościół był dla wszystkich znakiem zbawienia, głosząc i urzeczywistniając tajemnicę Twojej miłości ku ludziom. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Wierni: Amen
Wydarzenie zakończyło pokropienie wodą święconą .
Rozpoczęła się Suma, ubogacona śpiewem parafialnej scholi. Po niej parafianie złożyli życzenia księdzu proboszczowi z racji zbliżających się imienin. Życzenia i kwiaty były uzupełnieniem zamówionej przez wspólnoty parafialne Mszy św. w intencji solenizanta.