Kwiecień to miesiąc poświęcony ludziom autystycznym. Stąd wiele wydarzeń zwracających uwagę na osoby autystyczne i ich problemy .
Osoby autystyczne odcinają się od świata zewnętrznego. W przypadku dzieci izolacja utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia i stanowi przeszkodę dla ich rozwoju. Stąd też nacisk na wzmacnianie kompetencji komunikacyjnych dziecka autystycznego i na rozwijanie umiejętności społecznych.
Otoczenie mało rozumie lub w ogóle nie rozumie dzieci i ludzi autystycznych
Aby zwrócić uwagę na ich problemy w Wieluniu co roku organizowany jest przez Zespół Szkół Specjalnych Niebieski Marsz Dla Autyzmu. Również w tym roku, 13 kwietnia, dzieci i młodzież ze wszystkich wieluńskich szkół i przedszkoli wzięli udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta.
Niebieski Marsz Dla Autyzmu w Wieluniu kieruje się zawsze na plac Legionów gdzie do marszu dołączają przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, w tym Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Całą trasę wraz z wychowankami ZSS w Wieluniu przechodzi Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego Krzysztof Dziuba.
Uczestnicy marszu zdążając się na plac Legionów każdego roku mają w rękach niebieskie balony i liczne hasła informacyjne na temat autyzmu. Niebieskie balony symbolizujące wsparcie, akceptację i zrozumienie wszystkich osób z autyzmem na finiszu zawsze wypuszczane są w niebo.
W tym roku marsz nie zakończył się w centrum Wielunia lecz po wypuszczeniu balonów skierował się do Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu by tam, w hali sportowej, uczestniczyć w konkursie Talent Show „Przez Niebieskie Okulary”. Na czas przemarszu ulice Wielunia co roku przyjmują barwę niebieską.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto, które zostało ustanowione 18 grudnia 2007 roku i opublikowane 21 stycznia 2008 roku na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W kwietniu wiele instytucji i organizacji przygotowywało liczne warsztaty, terapie, spotkania wspierające i konferencje gdzie dzielono się wiedzą na temat autyzmu.
Święto „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu” ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób dotkniętych autyzmem. To również sposób na propagowanie wiedzy o tym zaburzeniu. Chodzi o to aby społeczeństwo dobrze rozumiało osoby ze spektrum autyzmu.
Często na dzieci ze spektrum autyzmu patrzymy przez pryzmat niegrzecznych dzieci oraz tego, że ktoś się źle zachowuje, ktoś krzyczy, ktoś się izoluje, nie potrafi nawiązać dobrych stosunków interpersonalnych. Taka osoba niekoniecznie jest dziwakiem, tak jak go zazwyczaj określamy – te osoby zazwyczaj właśnie mają spektrum autyzmu. Nie jest to związane ze złym wychowaniem czy byciem niegrzecznym lecz z byciem autystycznym.
W czwartek, 30 marca, z okazji miesiąca świadomości autyzmu, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu otwarta została wystawa pt. „Przez niebieskie okulary”, ukazująca niezwykłe uzdolnienia i kreatywność osób autystycznych. W holu głównym wieluńskiej Książnicy znalazły się przepiękne prace rękodzielnicze wykonane przez wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, które można oglądać do 30 kwietnia. Pisaliśmy o tym – tutaj.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń