11 lipca w Wieluniu odbyły się obchody upamiętniające 81. Rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Zbrodni dokonano 11 lipca 1943 roku jednocześnie w 99 miejscowościach w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Tzw. „Krwawa niedziela” z 11 lipca 1943 roku była apogeum wydarzeń mających miejsce w czasie od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku, czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Zbrodni dokonali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Celem było wyeliminowanie polskiej ludności z terenów uznawanych przez nacjonalistów ukraińskich za ukraińskie.
Uroczystości upamiętniające blisko 200 tys. rzeszę pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Polaków rozpoczęła Eucharystia w kościele oo. Franciszkanów w Wieluniu.
Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy, wśród nich burmistrz Paweł Okrasa, Przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Godszling-Graczyk z radnymi, harcerze, duchowieństwo oraz mieszkańcy, złożyli kwiaty w barwach narodowych i zapalili znicze przy pomniku Sybiraków. Ceremonię złożenia kwiatów i zapalenia zniczy poprzedziło przypomnienie tamtych bolesnych wydarzeń. Uczynił to Paweł Okrasa Burmistrz Wielunia. Kończąc powiedział: – Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej pozostawiło głębokie rany w polskiej historii i pamięci narodowej, które są obecne do dziś.
Obchody 81. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Wieluniu to nie tylko wyraz pamięci o ofiarach tamtych tragicznych wydarzeń, ale także okazja do refleksji nad bolesną historią dwóch sąsiedzkich narodów i jej konsekwencjami dla współczesnych relacji polsko-ukraińskich.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń