Narodowe Święto Niepodległości w Wieluniu

11 listopada  Polska i Polacy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. I suwerenności. W tym roku świętowaliśmy 105. rocznicę tego ważnego dla Polaków wydarzenia. Uroczyste upamiętnienie 105 rocznicy odbyło się także w Gminie Wieluń. Miejscem uroczystości było  miasto  Wieluń.

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki przy wieluńskim Ratuszu, skąd uformowane szyki przeszły do kolegiaty wieluńskiej gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Jacek Zieliński. W koncelebrze ks. Jarosław Boral, ks. Adam Sołtysiak i ksiądz  Janusz Parkitny –  proboszczowie pozostałych trzech  parafii wieluńskich. Homilię wygłosił ks. Adam Kępka z parafii kolegiackiej. Podstawą do rozważań stały się: List św. Pawła do Rzymian, Ewangelia wg św. Łukasza 16,15  fragment „Sąd o faryzeuszach” oraz  liturgiczne wspomnienie św. Marcina bpa z Tours.

List do Rzymian, mówił kaznodzieja to swoisty katalog 37 współpracowników św. Pawła w Rzymie wymienionych z nazwiska i funkcji jaką pełnili w nowej chrześcijańskiej wspólnocie, przypominający, że wspólnota to nie  bezimienna masa. Święty Paweł zna tę wspólnotę, zna Kościół. A my dziś? Nie mamy czasu na spotkanie, na skoncentrowanie się na Człowieku. Jesteśmy bezimienni, nawet dla najbliższego sąsiada. Ta bezimienność przenosi się na naród  i Ojczyznę.

Ewangelia  wg św. Łukasza skierowana do faryzeuszy uwypuklająca słowa: – ”Zjednujcie sobie przyjaciół nawet przez niegodziwe pieniądze, aby przyjęto was do wiecznych przybytków, kiedy już wszystko opuścicie; Czyńcie sobie przyjaciół mamoną niegodziwości (…). I dalej:  Ukazujecie przed ludźmi waszą sprawiedliwość, lecz Bóg zna wasze serca; to zaś, co jest wzniosłe w oczach ludzi, za obrzydliwość uchodzi wobec Boga”  – to słowo o ubóstwie. Co zostanie jeśli skończy się mamona? Co stanie się z tym co zgromadziłeś, jeśli nie będzie ci  dane tego użyć? Tu odwołanie do hagiografii św. Marcina z Tours, bpa znającego swoje owce, ich niedostatki i potrzeby.

Szczególnym fragmentem homilii było przytoczenie słów C.K. Norwida z Listu do Józefa Bohdana Zaleskiego poświęconego Ojczyźnie.

Zakończenie homilii to wołanie o naukę miłości do Ojczyzny – konkretnej wspólnoty , takiej o jakiej czytaliśmy w Liście św. Pawła i o takiej, którą znał św. bp z Tours. To wołanie o zobaczenie Człowieka w każdym obywatelu.

Po Eucharystii uroczystości przeniosły się  pod tablicę pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego i  Wielunian poległych w wojnie bolszewickiej 1919-1921., gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości, którą poprowadził  Wojciech Knaga z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Witając zgromadzonych mieszkańców, harcerzy, Poczty sztandarowe organizacji społecznych i szkół podstawowych p. Wojciech Knaga przedstawił rys historyczny wydarzeń poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości ze szczególnym naciskiem na wydarzenia wieluńskie.

Po odśpiewaniu hymnu okolicznościowe przemówienia wygłosili: Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego Krzysztof Dziuba, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, i Roman Drosiński z Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń.

Zabierając głos wszyscy mówcy nawiązali do  wydarzeń za naszą wschodnią granicą, na Bliskim Wschodzie  i proponowanych zmianach w ułożeniu Unii Europejskiej w super mocarstwo pod egidą Niemiec i Francji. Wszystkie te wydarzenia źle wróżą  suwerenności naszej Ojczyzny  i są niepisaną groźbą konfliktu globalnego. Stąd słowa z hymnu ”Jeszcze Polska ni zginęła, póki my żyjemy…”  zaczynają nabierać swoistej wymowy.

Przyszedł czas na złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Hołd pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, kombatantów, partii i stowarzyszeń, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego Krzysztof Dziuba, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz harcerze 5. Wieluńskiego Szczepu Harcerskiego „Piątka”,  Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń, kapłani. wieluńscy.

Złożone przez delegacje w barwach narodowych wiązanki kwiatów i zapalone znicze, to wyraz wdzięczności tym co walczyli o naszą wolność, polskie i europejskie być albo nie być. Organizatorami uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Wieluniu był Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa..

Jak co roku, przy tablicy pamiątkowej Marszałka Józefa Piłsudskiego, wartę honorową pełnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

W wyniku trzech rozbiorów, w latach 1772, 1793 i 1795, na 123 lata Polska utraciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy. Polacy z utratą wolności nigdy się nie pogodzili. O niepodległość walczyli u boku Napoleona I ,  w powstaniu listopadowym i styczniowym i na  polach bitewnych I wojny światowej. Przez całe 123 lata, pomimo prześladowań, dbali o polską tożsamość, o polski język, polską kulturę, o zachowanie wiary i budowanie polskiej myśli politycznej.

Marzenia Polaków o wolności spełniły się wraz z zakończeniem I wojny światowej i klęską wszystkich trzech zaborców. Dekretem z dnia 11 Listopada 1918 r. Rada Regencyjna oddała naczelne dowództwo nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, trzy dni później rozwiązując się przekazała mu również całą władzę nad tworzącym się państwem. Po latach,  dzień 11 listopada ustanowiony został Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święta nie obchodzono w czasie II wojny światowej. Zniesione po II wojnie światowej przez polskie władze odrodziło się na mocy ustawy z dnia 15 II 1989 roku.