Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Mokrsko

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto zniesione po II wojnie światowej w 1945 r. przywrócono ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Mokrsko odbyły się w Domu Kultury w Ożarowie. 11 Listopada w godzinach od 16.00 do 19.00 zaprezentowały się na scenie w Koncercie Patriotycznym „Ku wolności” działające w gminie zespoły śpiewacze, grupy śpiewacze, orkiestry i soliści: Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa, Orkiestra Dęta z Ożarowa, Grupa wokalna pod kierunkiem Jagody Wojewódki z solistkami Hanią Gmur i Tosią Straszak, Zespół „Włościanie” z Chotowa, Grupa wokalna Jagody Wojewódki z solistkami Julką Smolnik i Amelką Zwiech,  Zespół „Dworzanki” z Mokrska”, Katarzyna Panaszek, Orkiestra Dęta z Słupska.  Koncert poprowadziła Natalia Zwierz – dyrektor Domu Kultury w Ożarowie. Splendoru obchodom dodała obecność przedstawicieli władz gminnych z Wójtem, panem Zbigniewem Dąbrowskim na czele.

Koncertem „Ku wolności” uczczono pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo i  tych, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, scalić ziemie i Polaków spod trzech zaborów w jedno,  stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego i cywilizacyjnego II Rzeczypospolitej.

I Rzeczpospolita utraciła niepodległość w następstwie trzech rozbiorów w latach 1772, 1793 i 1795. Od 1795 roku nie było Polski na mapie Europy. Pozostała jednak na zawsze w sercach Polaków, którzy od razu zaczęli śnić swój sen o wolności i niepodległości Ojczyzny.

Polacy walczyli o niepodległość ponad sto lat. Walczyli w wojnach napoleońskich, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej. 100 lat walki o niepodległość to jednak nie tylko walka z bronią w ręku, ale także codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej i przebywających na emigracji.  Codzienny trud to  troska o zachowanie polskości, rozwijanie kultury i budowanie polskiej myśli politycznej. Polacy , mimo prześladowań ze strony zaborców uchronili i rozwinęli narodową tożsamość i przekazali ją następnym pokoleniom.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej.  10 Listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 Listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.