Narodowe czytanie Nad Niemnem w Domu Kultury w Ożarowie

Miłośnicy polskiej literatury spotkali się w Domu Kultury w Ożarowie by wysłuchać fragmentów powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Scenografia wprowadziła słuchaczy w klimaty Zaścianka Bohatyrowiczów i Dworu Benedykta Korczyńskiego. Pojawiły się postaci pani Starzyńskiej, matki Jana Bohatyrowicza, Jana Bohatyrowicza, Benedykta Korczyńskiego, Marty Korczyńskiej, Witolda Korczyńskiego, Justyny Orzelskiej i żony Benedykta.

W rolę pani Starzyńskiej wcieliła się była opiekunka Zespołu Śpiewaczo – Obrzędowego Grażyna Hadryś, która kwestie wypowiadane przez Starzyńską przetransponowała na język gwarowy, co dodało kolorytu jej dialogom z synem i Justyną Orzelską, podobnie jak strój, w którym wystąpiła.

Muzycznie ubogaciła czytanie Amelia Zwiech, uczennica II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu wykonując piosenki: Zachodźże słoneczko, Czerwone jabłuszko, Ty pójdziesz górą, W moim ogródeczku.

Tak zaprezentowana powieść Elizy Orzeszkowej urzekła kameralną widownię.  Cieszy, że w czytanie powieści Nad Niemnem włączyła się młodzież. Za zaangażowanie w przygotowanie czytania podziękowała aktorom i publiczności Natalia Zwierz, dyrektor Domu Kultury w Ożarowie i powieściowa Justyna Orzelska .