Na scenie letniej Wieluńskiego Domu Kultury wystąpił folkowy zespół Krzikopa

W parku im. Żwirki i Wigury mieszkańcy Wielunia usłyszeli  nowe aranżacje śląskich melodii ludowych podanych w nowoczesnej formie i na rockową nutę.  Nowe aranżacje oparte zostały zarówno na najnowszych stylach muzyki rozrywkowej, jak i bardziej tradycyjnych.

Zespół muzyczny Krzikopa został założony przez akordeonistę i kompozytora Mateusza Dyszkiewicza w 2012 roku i już w 2014 roku  osiągnął sukcesy na wielu konkursach kapel rockowych w całej Polsce.  Potem były dwa lata przerwy w działalności zespołu . Dwuletnia nieobecność zaowocowała zmienionym składem zespołu  oraz podsumowującym pierwsze lata działalności albumem „Matecznik”.

W 2018 roku grupa wydała debiutancką płytę „Krzikopa”, docenioną  w kraju  i za granicą. Na początku 2020 roku krążek w wersji cyfrowej „Śląskie powstaje”.  Zespół zaczął koncertować na  całym świecie. W roku 2018  reprezentował Polskę na wydarzeniach kulturalnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang 2018.

Śląska grupa Krzikopa to nowoczesny zespół używający akustycznych instrumentów takich jak skrzypce i akordeon w połączeniu z tradycyjną techniką białego śpiewu, podpartą przez nowoczesne dźwięki instrumentów klawiszowych oraz nietypowy zestaw perkusyjny.

Grupa w intrygujący sposób odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska, opierające się na starych ludowych przyśpiewkach, ukazujących  bogatą przeszłość regionu a wszystko po to by zmieniać nastawienie młodych ludzi do śląskich tradycji.  Dodatkowo Krzikopa wszystko to okrasza dźwiękami z Bałkanów, Skandynawii oraz Kuby.

Podczas sobotniego koncertu zespół Krzikopa zabrał licznie przybyłych mieszkańców Wielunia w podróż w czasie i przestrzeni, składając ukłon w stronę rdzennej muzyki ludowej w niezwykle energetyczny i taneczny sposób ocalając ją od zapomnienia. Współczesne aranżacje śląskich melodii ludowych zespół podparł na wieluńskiej scenie dodatkowo show z dynamicznym skrzypkiem.

         

         

         

         

Ewa Misiak – Kocham Wieluń