Msza św. w intencji mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, w parafii św. Barbary, spadkobierczyni dawnych tradycji kolegiackich w Wieluniu, została odprawiona Msza święta odpustowa w intencji mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej. Msza była celebrowana w nowo budowanym kościele, który będzie nosił wezwanie Niepokalanego Serca Maryi. Odprawił ją ks. prałat Andrzej Walaszczyk, kapelan sióstr Bernardynek w Wieluniu

Sumę odpustową, odprawianą uroczyście w dniu Matki Bożej Wniebowziętej, w tradycji ludowej Matki Bożej Zielnej, pamiętają najstarsi mieszkańcy Wielunia i okolic, którzy od pokoleń pielgrzymowali do starego kościoła św. Barbary, by czcić nie tylko Matkę Bożą, ale także by pokłonić się św. Rochowi, w wigilię jego patronalnego święta.

Wierząc w opiekę Matki Bożej i w opiekę św. Rocha, który wraz ze św. Barbarą i Rozalią strzegli i strzegą mieszkańców miasta i okolic uczestnicy Eucharystii wysłuchali homilii ks. celebransa. Powiedział on m.in.: -Kościół jest jak dobry Ojciec, który w swoim skarbcu przechowuje rzeczy dobre i rzeczy złe. Przychodzi czas, kiedy ten skarbiec otwiera i wyciąga rzeczy dobre, ale zdarza się, że przez przypadek i rzeczy złe. Nam dziś przyszło sięgnąć do tego skarbca i obok postaci Maryi Wniebowziętej przypomnieć postać świętego Rocha, świętego, który żył w czasach, gdy Europa zmagała się z epidemią dżumy, tak jak my dziś zmagamy się z epidemią koronawirusa.

Obydwie te postaci uczą nas wiary, która nie jest tylko wiarą opartą na tradycji, ale jest prawdziwą relacją z żywym Bogiem, relacją opartą na całkowitym zaufaniu. Zwieńczeniem takiej wiary są słowa: „Jezu, ufam Tobie”. Kończąc, powiedział: – naśladujmy Maryję i świętego Rocha, nieśmy pomoc bliźnim, tak jak Maryja niosła ja swojej krewnej Elżbiecie a święty Roch dotkniętym dżumą. Odrobina okazanej miłości może przywrócić wiarę tym, którzy zwątpili, którzy się zagubili na drogach życia.

Sumę odpustową zakończyły: uroczyste „Ciebie Boga wysławiamy…”, poświęcenie ziół i kwiatów, wspomnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej i żołnierzy obchodzących w tym dniu Święto Wojska Polskiego ustanowione dla jej upamiętnienia oraz pieśń „My chcemy Boga”.