We wtorek, 30 stycznia, młodzież z drużyny pożarniczej w Mokrsku odwiedziła wieluńską jednostkę policji, gdzie funkcjonariusze z pasją opowiadali o swojej codziennej pracy oraz o różnorodnych aspektach zawodu policjanta. W trakcie spotkania podkreślono znaczenie służby społecznej oraz odpowiedzialności, jaką niesie za sobą praca w policji.
Promocja zawodu policjanta była głównym tematem dyskusji, a funkcjonariusze starali się przekazać młodym gościom wiedzę na temat wymagań, możliwości rozwoju oraz satysfakcji płynącej z pełnienia tego zawodu. W trakcie wydarzenia omawiano nie tylko pozytywne aspekty zawodu policjanta, ale również ważne kwestie społeczne, takie jak problem narkotyków i handlu ludźmi.
Spotkanie było doskonałą okazją do przybliżenia młodzieży tajników pracy policjantów. Każdy z przybyłych mógł się zapoznać ze specyfiką pracy funkcjonariuszy z różnych komórek organizacyjnych, elementami umundurowania oraz obejrzeć radiowóz wykorzystywany przez mundurowych w codziennej służbie.
Policjanci przy użyciu prezentacji multimedialnej omówili procedurę naboru do służby w Policji, oraz wymogi formalne w postępowaniu kwalifikacyjnym. Funkcjonariusze wyjaśnili również, co formacja oferuje przyszłym funkcjonariuszom i jak wygląda ścieżka kariery zawodowej policjanta.
Wszyscy zainteresowani podczas spotkania mogli się dowiedzieć jak wyglądają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego, jakie dokumenty musi złożyć kandydat na przyszłego policjanta oraz gdzie szukać informacji dotyczących procedury rekrutacyjnej.
W związku z trwającymi feriami zimowymi podczas spotkania nie zabrakło również tematów dotyczących bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Funkcjonariusze edukowali młodzież z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci oraz tego, jakie niebezpieczeństwa skrywa Internet.
Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na aspekty związane z hejtem, mową nienawiści, które często napotyka się w sieci. Przypomniano, że każde przestępstwo w sieci, jest takim samym przestępstwem, jak to w świecie realnym. Podczas zajęć policjanci wskazali uczniom sposoby reagowania na różne formy agresji oraz gdzie należy szukać pomocy.
– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela
Podczas spotkania nie zapomniano również o edukacji na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji odurzających przez młodych ludzi, oraz o konsekwencjach prawnych z tym związanych. Policjanci podjęli również trudną, ale istotną tematykę handlu ludźmi, podnosząc świadomość młodych osób na ten temat.
Przekazanie tych wszystkich informacji miało na celu nie tylko promowanie zawodu policjanta, ale także budowanie świadomości społecznej i zapobieganie negatywnym zjawiskom w społeczeństwie. Działania policji mają na celu ochronę młodych ludzi i budowanie bezpiecznej przyszłości dla nich i dla społeczności jako całości.
Przypominamy, że w każdy pierwszy czwartek miesiąca Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu prowadzi akcję „DOBOROWY CZWARTEK”. Wszystkich zainteresowanych wstąpieniem w nasze szeregi serdecznie zapraszamy.(…) Osoby, które przyjdą do naszej jednostki w tym dniu będą mogły uzyskać szczegółowe informacje związane z procedurą kwalifikacyjną.
Każdy zainteresowany służbą w Policji będzie miał możliwość złożenia dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia rekrutacji i uzyskać pomoc w ich wypełnieniu. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu 47 845 52 16.
Jednocześnie wszystkich zainteresowanych służbą w Policji informujemy, iż dokumenty potrzebne do rozpoczęcia procedury kwalifikacyjnej można składać codziennie od poniedziałku do piątku w Zespole do spraw Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu, 98-300 Wieluń ulicy Warszawska 22a, telefon: 47 845 52 16. Serdecznie zapraszamy!
– dodaje asp. sztab. Katarzyna Grela
Wtorkowe działania podejmowane przez funkcjonariuszy podczas wydarzenia miały potencjał motywacyjny, zachęcający młodzież do podjęcia decyzji o przyszłej karierze w szeregach policji.
opracowanie : Ewa Misiak – Kocham Wieluń
Źródło: Komenda Powiatowa Policji