Młodzi z Wielunia solidarni z Ukrainą

W  Wieluniu, w mieście, na które 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby i rozpoczęła się II wojna światowa , młodzież szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez Powiat Wieluński, w dniu 4 marca, o godzinie 13.00 zorganizowała manifestację przeciwko wojnie na Ukrainie pod hasłem „Młodzi solidarni z Ukrainą”.

Podczas manifestacji przedstawiciele młodzieży  mówili: – Jesteśmy w miejscu, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Mamy prawo mówić „Wczoraj my, dzisiaj wy”; My młodzi nie zgadzamy się na to by ktoś w brutalny sposób niszczył młodość i marzenia, by zmuszał do zamiany piór i długopisów na karabiny, by zabijał niewinnych ludzi i wołamy do świata – „Nigdy więcej wojny”.

W dalszej części happeningu zabrzmiał hymn Ukrainy i odezwał się dzwon „Pamięć i Przestroga”, dar Prezydenta RP, podarowany Wieluniowi podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, gdzie uderzali w niego przywódcy państw świata, w tym Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szczególnym momentem manifestacji było  ułożenie wielkich flag Ukrainy i Polski z kartek białych, czerwonych, żółtych i niebieskich, które młodzież przyniosła ze sobą. W tym czasie w tle  słychać było piosenkę „Podaj rękę Ukrainie”.

Swój wydźwięk miała też piosenka „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni ze słowami:

Tak niewiele żądam

Tak niewiele pragnę

Tak niewiele widziałem

Tak niewiele zobaczę…

Piosence towarzyszył znak Victoria „V”. Spotkanie zakończyła piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”

Wierzymy, że wołanie młodzieży o pokój, wzmocnione biciem dzwonu „Pamięć i Przestroga”,  zabrzmi z Wielunia na cały świat!

Obecni na spotkaniu obywatele Ukrainy nie kryli wzruszenia. Wzruszenie widoczne było także na twarzach uczniów wieluńskich szkół.