Maciej Bieszczad promuje najnowszy tomik poezji „Niteczka”

Maciej Bieszczad (ur. 1978) to wieluński poeta i prozaik, członek Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spod jego pióra wyszło 6  tomików poezji:  Elipsa (2010), Okolice Gerazy (2012), Arnion (2014) Pogrzeby wróbli (2017), Kołatanie (2018), Niteczka (2020). Wiersze Macieja Bieszczada ukazywały się także w „Akcencie”, „Kresach”, „Toposie”.  Pan Maciej Bieszczad jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego  Złoty Środek Poezji oraz XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego. W tym roku mija 10 lat od jego poetyckiego debiutu. Czy z tej okazji  myśli o wyborze swoich wierszy?

Tom wierszy  „Niteczka”, zbiór 32 wierszy, wydany w serii  „ Biblioteka Toposu” podsumowuje  i spina klamrą dwa poprzednie tomiki: „Kołatanie” oraz „Pogrzeby wróbli” wydane w tej samej serii; uwypukla najważniejsze myśli, wątki i motywy występujące w twórczości poety. Wszystkie trzy mogą śmiało pretendować do wspólnej nazwy „Tryptyk Toposu”. Tomik „Niteczka” pozostanie jednak oddzielną kompozycją.

Internetowa promocja tomiku (transmisja na żywo z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu) odbyła się 8 maja 2020 roku i rozpoczęła Tydzień Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Rozpoczynając spotkanie poeta powiedział m.in.: „Niteczka” jest świadectwem żalu po wielu przegranych z rzeczywistością ale i przesłaniem nadziei, by nie ulegać rezygnacji i wytrwać na posterunku wbrew szalejącym żywiołom. Tu wiersze: „Uśmiech”, „Osnowa”, „Prądy wiatrów zachodnich”, „Porównania”, „W krainie zwierciadeł”, „Słowa pożegnania”; „Rany”, „Lot”, „Rozbłysk”, „Niteczka” .  Jedne pokazują świat popękany, osamotnienie, grozę i kruchość życia, niepewność, bezradność; drugie  to epifania, bo „Niteczka” to zbiór epifanii o różnym nasileniu światła, to rozbudowana epifania rozpisana na 32 wiersze…

Tomik jest dostępny wraz z pierwszym numerem dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Można ją zamówić online na stronie wydawcy: www.topos.com.pl, jak również w sieci księgarni Empik. Kilka wierszy znajdzie się w Pierwszym numerze kwartalnika literackiego „Akcent”.