Lekcja o wodzie dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Wieluniu

Co to jest woda? Jaka jest woda? Jak dbać o wodę? Dlaczego nie warto jej zaśmiecać? Odpowiedzi na te pytania poszukiwały podczas zajęć edukacyjnych dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Wieluniu. W siedzibie Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu przeprowadzili je pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej  – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie: Katarzyna Ostopinka, Specjalista w dziale eksploatacji z Sieradza oraz Jarosław Władczyk, Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW z Poznania.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, ile wody marnuje się w naszych domach – np. : kapiący kran to strata nawet 500 litrów wody w miesiącu, mycie zębów przy odkręconym kranie to strata ok. 15 litrów wody jednorazowo – mówi Karol Tomczyk, Kierownik ds. marketingu i zamówień publicznych w Przedsiębiorstwie Komunalnym w Wieluniu.

Podczas zajęć przedszkolaki poznały kilka sposobów na zmniejszenie zużycia wody: dokładne zakręcanie kranu, prysznic zamiast kąpieli w wannie, zakręcanie wody przed szczotkowaniem zębów. Przedszkolaki nie kryły oburzenia kiedy usłyszały, że dorośli często śmieci zamiast do odpowiednich pojemników wrzucają do ścieków lub właśnie do wody – zaśmiecając rzeki, stawy, jeziora, plaże.

Jednym z zadań warsztatowych było przyporządkowanie śmieci, które spotyka się w wodzie lub na brzegu, do odpowiednich pojemników (niebieski – papier, żółty – plastik, zielony – szkło, brązowy – BIO,pojemnik koloru czarnego – tylko resztki, których nie można już posegregować. Uczestnicy zajęć obiecali dbać o wodę, nie zaśmiecać jej oraz oszczędzać ją w codziennym życiu.

                

                

Takie lekcje pokazują, że kwestia oszczędzania wody, nie wrzucanie odpadów do toalet, potrzeba segregacji odpadów w podziale na pięć frakcji, pięć kolorowych koszy,  dla dzieci jest czymś naturalnym. Jako przedsiębiorstwo, które na co dzień dostarcza wodę, odprowadza ścieki, odbiera odpady pokładamy głęboką nadzieję w tym, że dzieci staną się ambasadorami dbania o środowisko – mówi Karol Tomczyk.

                 

 Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to powstała w 2018 r. instytucja, która odpowiada za zagospodarowanie wód. Działa ona na podstawie przepisów ustawy Prawo wodne. Wody Polskie są m.in. regulatorem taryf za usługi wodociągowo-kanalizacyjne.

Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu dostarcza do mieszkańców wodę korzystając z trzech ujęć wody: w Rudzie, przy ul. Częstochowskiej oraz przy ul. Piłsudskiego w Wieluniu. Ujęcie wody na cukrowni obecnie nie jest eksploatowane. Przedsiębiorstwo Komunalne korzysta z ośmiu studni głębinowych: 3 studnie zlokalizowane są w okolicach ujęcia przy ul. Częstochowskiej, 2 studnie bezpośrednio na ujęciu przy ul. Piłsudskiego, 3 studnie w  Rudzie. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości wody ujmowanej na cele wodociągowe oraz z uwagi na fakt ochrony zasobów wodnych wokół studni ustanowiono strefy bezpośredniej ochrony ujęć wody.

Karol Tomczyk Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu