Michał Antoni Szulczyński z Wilczyna w powiecie konińskim (1877 – 1922), malarz okresu Młodej Polski, autor polichromii w kościołach w Miedźnie, Wilczynie, Kramsku, Broniszewie, Złotkowie, Skulsku, Łubnicach, autor wielu portretów, pejzaży i wizerunków Matki Bożej, zapomniany i odkryty dzięki projektowi „Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia. Obraz życia i twórczości” zrealizowanemu pod patronatem „Niedzieli”, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmin Wilczyn i Kramsk, zaistniał na nowo także w Dąbrowie k. Wielunia. Tutejszy kościół p.w. św. Wawrzyńca jest miejscem, do którego w 1904 roku trafił jego obraz zatytułowany „Najświętsza Panna Niepokalana”, o czym napisano w rubryce „Nowiny” w wychodzącej w Warszawie „Gazecie Świątecznej”( Rok XXIV – Tydzień 51, nr 1250 roku 1904, s. 2). Wiadomość do gazety przesłał ks. Godorowski, ówczesny proboszcz parafii wieluńskiej, której kościół w Dąbrowie był kościołem filialnym. W notatce napisano: „Z Dąbrowy pod Wieluniem w guberni kaliskiej otrzymaliśmy słowa następujące: Dużo czytamy w pismach o pobożności i gorliwości ludu o chwałę Bożą i cześć Przeczystej Bogarodzicy. I u nas, też dzięki Bogu, wypada zapisać coś, co świadczy o pobożności i gorliwości o chwałę Boga i Maryji. Oto na pamiątkę jubileuszu Niepokalanego Poczęcia N. Panny gospodarze dąbrowscy wystawili kosztem 300 rubli w swoim starożytnym kościele filialnym ołtarz ku czci N.M.P. Niepokalanej. Kościółek dąbrowski fundowany był w odległych czasach. Później jakiś czas odprawiali tu swoje nabożeństwa arianie polscy, czyli socynianie. Parafianie obecni utrzymują dom Boży w należytym porządku, ku czemu dopomagali najpierw dziedzice Ostrowscy, później hrabia Mycielski, a obecnie hr. Tyszkiewiczowie. Nowy ołtarz, zbudowany przez p. Szpikowskiego majstra z Wielunia, jest bardzo gustowny, o czterech filarach, a obraz przedstawiający N. Pannę Niepokalaną według pierwowzoru sławnego malarza Murylla, malował p. Antoni Szulczyński z Wilczyna. Dzięki niech będą Bogu Najwyższemu za dopełnienie tego dzieła, a parafianom dąbrowskim serdeczne w Panu podziękowanie”.
Obraz „Najświętsza Panna Niepokalana” M.A. Szulczyńskiego to obraz olejny, malowany na płótnie. Obramowany w roku 2010 przez p. Ryszarda Budzynę, został zawieszony po lewej stronie ołtarza. Jest reprodukowany w publikacji „Wizerunki Matki Bożej na Ziemi Wieluńskiej” pod red. Tomasza Spychały, kustosza MZW. W roku 1904 stanowił część centralną ołtarza (dziś to św. Wawrzyniec i obraz Matki Bożej Częstochowskiej na zasuwie), o wyglądzie, którego do p. Krystyny Skoczylas z Dąbrowy informację przesłał Michał Bidziński, prawnuk Konstantego Bidzińskiego, ucznia Antoniego Szulczyńskiego, uczestnik projektu „Antoni Szulczyński – malarz od urodzenia. Obraz życia i twórczości”. Dla Krystyny Skoczylas, mieszkanki Dąbrowy, informacja była bardzo ważna, potwierdzała, bowiem datę powstania ołtarza, który do dnia dzisiejszego, choć w nieco zmienionym kształcie zdobi tutejszą świątynię p.w. św. Wawrzyńca. Ołtarz z 1904 r. w kolorze brązowym ze złoceniami, z owalnymi bramkami, zakończonymi na górze figurami św. Mikołaja z Barii i św. Małgorzaty przesłonił iluzjonistyczny ołtarz z 1794 roku autorstwa Feliksa Zalewskiego. Jego wygląd zmienił się za czasów ks. Józefa Mocha, proboszcza parafii w latach 1969 – 1976 (parafia istnieje od 22 stycznia 1969 r.). Zlikwidowano bramki, figury świętych przeniesiono do pozostawionej części centralnej ołtarza z wizerunkiem św. Wawrzyńca. Dzisiejszy ołtarz nie ma oryginalnego osiemnastowiecznego tabernakulum, przemalowany też został w tonacji kości słoniowej, w dawnych miejscach pozostały jedynie złocenia.
Krystyna Skoczylas – Autorka coniedzielnych prelekcji poświęconych historii miejscowej świątyni, głoszonych przez 8 kolejnych niedziel przed rozpoczęciem Eucharystii była świadkiem fotografowania obrazu, który znalazł się w albumie dokumentującym osiągnięcia artysty ( pierwsza próba przywrócenia mu należnego miejsca nie tylko w historii sztuki, ale również w naszej pamięci) i o którym wspomniano także w 40- minutowym filmie dokumentalnym „Antoni Szułczyński malarz od urodzenia”. Dziś p. Krystyna jest w posiadaniu i filmu i albumu i jest uznana za tą, która dołożyła cegiełkę do biografii artysty, jednocześnie przysporzyła splendoru swojej małej Ojczyźnie. Dąbrowę zna dziś wielu ludzi, którym bliska jest postać Antoniego Szulczyńskiego.