Kopia jasnogórskiej ikony w Ożarowie

 Na pielgrzymiej drodze Matki Bożej w kopii jej cudownego obrazu jasnogórskiego znalazła się w dniach 26-27 kwietnia parafia Marii Magdaleny w Ożarowie. Do spotkania z Nią przygotował parafian poprzez misje. O. Remigiusz Zmuda.

Przywitanie obrazu jadącego z Komornik rozpoczęło się przy Dębie Wolności, gdzie wierni oczekiwali Jej przybycia, modląc się na Różańcu. Przy fanfarach w wykonaniu Orkiestry Dętej z Ożarowa, przy śpiewie „Z dawna Polski tyś królową…” i przy biciu kościelnych dzwonów obraz został wyjęty i postawiony na ziemi ożarowskiej. Tu Matkę Bożą pocałunkiem przywitał ks. bp Antoni Długosz i proboszcz Sylwester Rasztar.  Obecny był także ks. Paweł Moraczewski z parafii św. Idziego Opata z Chotowa, dziekan. Stąd wierni z Jej cudownym wizerunkiem udali się procesyjnie w kierunku kościoła parafialnego.

Na początku procesji szedł krzyż, potem poczty sztandarowe, delegacje parafialne, dzieci z białymi różami, kapłani z ks. biskupem, strażacy niosący obraz, orkiestra, wierni.

W kościele obraz intronizowano przy śpiewiej pieśni O Maryjo witam Cię.  Potem nastąpiło okadzenie ołtarza i obrazu, odczytanie Ewangelii wg św. Łukasza o nawiedzeniu św. Elżbiety, błogosławieństwo wiernych Ewangeliarzem oraz zawierzenie Maryi wszystkich wspólnot parafialnych przez ks. proboszcza Sylwestra Rasztara. Szczególnym momentem było zawierzenie Maryi wszystkich rodzin przez rodzinę Gniłków oraz zawierzenie młodych poprzez parę nastolatków. Ważnym momentem było też podziękowanie parafian i ks. proboszcza z Komornik za czas przeżytego nawiedzenia.

Rozpoczęła się liturgia Mszy świętej. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Antoni Długosz. W koncelebrze ks. Sylwester Rasztar, ks. Paweł Moraczewski, ks. Witold Bil. Na początku Eucharystii ks. Paweł Moraczewski odczytał list ojca św. Franciszka, w którym Abp Edgar Pena Parra, substytut Stolicy Świętej zwrócił się w imieniu papieża Franciszka do pasterza Archidiecezji Częstochowskiej oraz wiernych z życzeniami na czas peregrynacji:

,, Jego świątobliwość Franciszek jednoczy się w modlitwie z księdzem arcybiskupem, z duchowieństwem i wiernymi, trwającymi na duchowym przygotowaniu do roku świętego 2025 oraz do jubileuszu stulecia powołania diecezji częstochowskiej poprzez peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Nawiedzeniu wspólnot parafialnych i zakonnych towarzyszyć będzie hasło, Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Niech ta modlitewna krucjata umocni duchowo przede wszystkim rodziny, gdyż to one są drogą Kościoła i przyszłością świata. Święta Rodzina z Nazaretu – Jezus, Maryja i Józef – ikona każdej ludzkiej rodziny, niech pomoże wszystkim Waszym wspólnotom pogłębić odpowiedzialność za własne powołanie i za własne posłannictwo w społeczności ludzkiej i w Kościele. Życząc obfitego w łaski czasu przygotowania oraz przeżywania roku świętego i jubileuszu diecezji, Ojciec święty powierza wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej Jego Ekscelencję, wiernych archidiecezji i z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa.”

Homilię wygłosił ks. bp Antoni Długosz. Słowa homilii to hołd oddany wszystkim matkom ziemskim za zgodę na macierzyństwo, troskę o poczęte, później dorastające dzieci. Nieprzecenioną rolę matki, mówił kaznodzieja, opiewano w poezji, pieśni, piosence, Znamy piosenki o Matce śpiewane przez Wiolettę Willas, Irenę Santor, Mieczysława Fogga Wojciecha Młynarskiego… Jak ważną rolę w życiu każdego człowieka spełnia Matka wie się dopiero, kiedy jej zabraknie, kontynuował. Byśmy jednak po stracie Matki nie czuli się sierotami, Jezus z wysokości krzyża dał nam za Matkę Maryję. Maryja wypełniając testament Syna, nigdy swoich dzieci nie zawiodła. Dziś przybywa do nas w kopii swojego jasnogórskiego wizerunku by pochylić się nad naszymi radościami i troskami.

W dalszej części homilii ks. bp przybliżył historię jasnogórskiej ikony przywiezionej do Polski przez Władysława Opolczyka i zwrócił się prośbą o modlitwę  w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, by częstochowskie seminarium zapełniło się klerykami..

Rozpoczęła się część indywidualnych i wspólnotowych spotkań z Matką, która trwała do godziny 16.00 następnego dnia, kiedy to obraz uroczyście pożegnano i przekazano parafianom z Wierzbia.