Konferencja popularnonaukowa Na krańcu jury Polskiej

29 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki  w Wieluniu odbyła się  złożona z dwóch prezentacji  i warsztatów konferencja popularnonaukowa „Na krańcu Jury Polskiej”  . Prezentacje przedstawili  naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Oni także przygotowali warsztaty paleontologiczne.

Celem konferencji  w I LO była popularyzacja wiedzy o Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, na krańcu  której  leży Wieluń.  Dzięki wiedzy zdobytej  w czasie dwóch zaplanowanych wykładów: Historia życia na ziemi zapisana w skałach , którą wygłosił dr hab. Błażej Błażejowski z Instytutu Paleontologii PAN w Warszawie i  O przeszłości geologicznej Ziemi Wieluńskiej , wygłoszonej przez prof. dr hab. Andrzeja Wierzbowskiego  z Instytutu Geografii Uniwersytetu Warszawskiego młodzież   poznała przeszłość geologiczną terenu na którym żyje. Czy tę wiedzę rozpropaguje w środowisku wieluńskim? Czy ożywi temat rewitalizacji  Kamieniołomu Kowalskiego?

Kamieniołom Kowalskiego w Wieluniu (popularne wieluńskie gruby), dziś zaniedbany, to  naturalne muzeum  geologiczne  ukazujące historię geologiczną Wyżyny Wieluńskiej. Przy odpowiednich nakładach powstanie takiego muzeum jest możliwe.

Muzeum, jeśli powstanie, będzie idealnym miejscem do zajęć plenerowych, do rozwijania kreatywności naukowej uczniów, zwłaszcza, że kamieniołom wieluński to unikat ze skamieniałościami, piękny , z zapisaną  w skałach historią kopalnego życia, przypomniał dr hab. Błażej Błażejowski.

Konferencję zakończył spacer do  Kamieniołomu Kowalskiego, miejsca, w którym 160 milionów lat temu było ciepłe morze, po którym zostały  amonity, znajdowane do dziś. Tu skonfrontowano wiedzę przybliżoną podczas prelekcji z wiedzą zapisaną w skałach.  Amonity  można było  podziwiać na mini wystawie towarzyszącej konferencji.