7 października 2022 roku w Kino –Teatrze „Syrena” w Wieluniu odbył się koncert „Romantyczność z mistrzem Adamem” Bożeny i Lecha Makowieckich z grupy Zayazd, unikatowej grupy na polskiej scenie muzycznej, łączącej w sobie muzykę country, folk i pop oraz polskie teksty.
Na scenie wystąpiło znakomite, profesjonalne trio: Lech Makowiecki, z wykształcenia inżynier budowy okrętów, wokalista, gitarzysta i mandolinista legendarnej grupy Babsztyl (1978), twórca grupy Zayazd (1986), autor tekstów, kompozytor, felietonista tygodnika „W Sieci”, admirator Adama Mickiewicza, Józefa Piłsudskiego, rotmistrza Witolda Pileckiego, poeta, autor tomiku Pro Publico Bono (2013) i Ja Tu Zostaję (2015), odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Odznaką Honorową Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego; Bożena Makowiecka, wokalistka grupy Zayazd oraz Leszek Balibok – skrzypce.
Artyści przekazali wieluńskiej publiczności ważne treści dotyczące historii Polski, rodziny, wiary i domu. Wszystko, co wyśpiewali, wzbudziło entuzjazm widzów mających dość politycznych przepychanek i którym na sercu leży dobro Ojczyzny, i którzy wiedzą, co to jest patriotyzm i cenią sobie wartości, z którymi spotykali się od najmłodszych lat. Widzowie ci to nie przedstawiciele grupy rodaków negujący wszystko, co polskie, patriotyzm i historię Polski…, to ludzie myślący, a rozum jak powiedział Lech Makowiecki „ daje siłę, ale dopiero połączony z wartościami niesie w sobie dobro. Totalna ‘wolność’ – od rozsądku, obowiązków, odpowiedzialności, uczciwości to destrukcja. Tylko ludzie mądrzy są w stanie samoograniczyć tę toksyczną ‘swobodę’ – i to właśnie różni ich od zwierząt.”
Koncert wieluński to wyśpiewana lekcja historii. Mówią o tym wykonane piosenki i ballady: Mój dom, mój świat, Ostatni list, Monte Cassino, Żołnierze, Katyń 1940, Rotmistrz Pilecki, Patriotyzm, Obudź się Polsko, Modlitwa, Rok 966. Wszystko to miało jeden cel – uwrażliwić współczesne pokolenie wielunian, w tym tych najmłodszych, na polską historię i pomóc w odbudowie relacji rodzinnych oraz narodowych .Uważam, mówił Lech Makowiecki, że młodemu pokoleniu trzeba przypominać wydarzenia z przeszłości. Należy je zainteresować ubiegłymi epokami, pokazać, że to może być ciekawe.
W czasie koncertu artyści wykonali także piosenki z tekstami Adama Mickiewicza nawiązując w ten sposób do obchodzonego Roku Romantyzmu i niedawno czytanych Ballad i Romansów. Zaprezentowali m.in.: fragmenty Pani Twardowskiej, Inwokację, Znasz li ten kraj, Pieśń filaretów, Improwizację.
Nie zabrakło także Prząśniczki’’, która miała przypomnieć, z czego słynęła kiedyś Łódź, stolica naszego województwa.
Organizatorem koncertu było Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura –Interwencje. Edycja 2022 odbył się w Kino-Teatrze „Syrena”, placówce zarządzanej przez Wieluński Dom Kultury.