Koncert Operowo i lirycznie w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

3 grudnia w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej zrobiło się OPEROWO  I  LIRYCZNIE. Stało się to za sprawą utalentowanych i utytułowanych młodych wokalistów związanych z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Do Ożarowa przybyli: Anna Koehler – sopran, Mariia Ivanitska – sopran, bandura, Piotr Brożek – tenor, Bogumiła Suchanek – fortepian oraz prowadząca z wielką swadą koncert Ewa Kafel, która przybliżyła postaci wykonawców, libretta wykonanych oper oraz historię wykonanych przez artystów pieśni.

Anna  Koehler, – jako solistka brała udział m.in. w koncercie z udziałem AOB i Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Zadebiutowała na scenie operowej w październiku 2022 r. rolą Pierwszej Wiedźmy w operze „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcell’a w Warszawskiej Operze Kameralnej. Od października 2022 r. jest studentką studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr Ewy Tracz i prof. Grzegorza Biegasa.

Mariia  Ivanitska – studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz Orkiestrą MASO z Charkowa pod batutą Maestro Jurka Dybała. Gra na bandurze, ukraińskim instrumencie strunowym, łączącym elementy cytry i lutni.

Piotr  Brożek – od 2008 r. solista, tenor Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento. Rozpoczął współpracę z teatrem w wieku 8 lat. Występuje w licznych koncertach i spektaklach. W październiku 2016 r. zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. prof. H. Słonickiej w Suwałkach, a w styczniu 2017 r. wyróżniony został w Międzynarodowym Konkursie solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA w Katowicach. W 2019 r. zdobył II Nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria.

Bogumiła  Suchanek – zatrudniona w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od wielu lat współpracuje ze znakomitymi solistami towarzysząc im na koncertach kameralnych i festiwalowych, a uczniom i studentom na przesłuchaniach i konkursach oraz kursach wykonawczych. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający akompaniament na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych.

Artyści, w koncercie podzielonym umownie na cztery części: opera, opera włoska, część liryczna i na zakończenie część operetkowa, przeprowadzili słuchaczy poprzez różnorodną muzykę ubogaconą indywidualną interpretacją i zachwycili utworami, które sami do programu wybrali.

W części pierwszej Piotr Brożek zaśpiewał arię Nemorina z opery G. Donizettiego Napój miłosny, Mariia Ivanitska arię Eurydyki z opery Orfeusz i Eurydyka W. Glucka, Anna Koehler arię Królowej Nocy z opery A.W. Mozarta Czarodziejski flet

W części drugiej poświęconej operze włoskiej artyści wykonali: arię In quelle trinie morbido z opery G. Pucciniego Manon Lescaut (Maria Koehler), arię księcia La donna e mobile z opery, G. Verdiego Rigoletto (Piotr Brożek) i arię Semiramidy z opery G. Rossiniego Semiramida (Mariia Ivanitska)

W części trzeciej, lirycznej Anna Koehler zaśpiewała pieśń U jeziorecka Karola Szymanowskiego z cyklu Pieśni kurpiowskich, Mariia Ivanitska zagrała na bandurze i zaśpiewała dwie pieśni ukraińskie, Piotr Brożek zaczarował pieśnią neapolitańską Santa Lucia.

 Zakończenie koncertu to operetka J. Straussa  Zemsta nietoperza i przepięknie wykonane w scenie zbiorowej Serduszko drży.

Koncert w sali kominkowej, ubrana choinka i zimowa sceneria za oknem, to wszystko wprowadziło publiczność w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i w zaczarowany bajkowy świat.