Koncert kameralny Rafała Blechacza i Barbary Oblizajek w Ożarowie

Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej gościło już w sali kominkowej wielu wspaniałych artystów. Do ich grona 8 lipca br. dołączyli Rafał Blechacz – fortepian i Barbara Oblizajek – wiolonczela.  Artyści zagrali koncert złożony z utworów Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa. Trzyczęściowy koncert poprowadził Jan Popis, muzykolog, krytyk muzyczny, wybitny znawca muzyki Fryderyka Chopina, wydawca płyt z muzyką klasyczną, dyrektor artystyczno – programowy wydawnictwa fonicznego MUZA Polskie Nagrania, od 10 lat współpracujący z Rafałem Blechaczem jako doradca.

Słowo o muzyce dla licznie zgromadzonych słuchaczy kieruje Jan Popis (fot. Archiwum MZW)

Słowo o muzyce dla licznie zgromadzonych słuchaczy kieruje Jan Popis (fot. Archiwum MZW)

Przy fortepianie Rafał Blechacz (fot. Archiwum MZW)

Przy fortepianie Rafał Blechacz (fot. Archiwum MZW)

Rafał Blechacz, artysta światowego formatu, urodził się w 1985 w Nakle n. Notecią, swoją przygodę z fortepianem rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej–Zydroń. Drogę do światowej kariery otworzyło mu zwycięstwo w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 2005. Gra utwory Fryderyka Chopina, Bacha, Beethovena, Liszta, Brahmsa, Debussy’ego, Szymanowskiego. Nagrał 6 płyt z Deutsche Grammophon. Istotnym akcentem w jego działalności artystycznej jest amerykańska Nagroda Gilmore (Pianistyczny Nobel) przyznana mu w 2014 roku.

Barbara Oblizajek, absolwentka poznańskiej i gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki (2014) swój mariaż z muzyką i grą na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 8 lat. Na swojej muzycznej drodze spotkała mistrzów takich tego instrumentu jak prof. Kazimierz Michalik, Bartosz Koziak, Tomasz Strahl, Roman Jabłoński, konsultowała się także z Jeffrey’em Zeiglerem z Nowego Jorku i Emanuelem Schmidtem z Berlina. Brała udział w projekcie fonograficznym poświęconym muzyce Wojciecha Kilara (nagranie firmy DUX nagrodzone „Fryderykiem”). Od roku 2016 współpracuje kameralnie z Rafałem Blechaczem, wykonując dzieła Chopina, Brahmsa, Bacha, Schumanna.

Rafał Blechacz i Barbara Oblizajek

Rafał Blechacz i Barbara Oblizajek (fot. Archiwum MZW)

W pierwszej części koncertu, poświęconej Fryderykowi Chopinowi, Rafał Blechacz zagrał Nokturn fis-moll i Polonez A-dur jego kompozycji. Część druga koncertu była popisem duetu kameralnego. Rafał Blechacz i Barbara Oblizajek wykonali Sonatę E-moll op. 38 Johannesa Brahmsa, napisaną na fortepian i wiolonczelę. Część ostatnia, chopinowska, to wirtuozerskie wykonanie przez Rafała Blechacza Sonaty wiolonczelowej b – moll op. 35 napisanej przez kompozytora w 1839 roku w Nohant. Szczególne, w wykonaniu artysty, było brzmienie jej trzeciej części, Marsza pogrzebowego, jednego z najbardziej znanych fragmentów utworów kompozytora.

Koncert, wspaniałe artystyczne wydarzenie, ściągnął do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej liczną rzeszę melomanów, miłośników muzyki Fryderyka Chopina i gry Rafała Blechacza (w Ożarowie wystąpił po raz drugi i na pewno nie ostatni). Wykonawcy koncertu zostali uhonorowani kwiatami, a na pamiątkę pobytu otrzymali albumy autorstwa Tadeusza Olejnika i Ryszarda Sierocińskiego poświęcone Wieluniowi, które wręczyli Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia. Szczególnym gościem na koncercie była Elżbieta Dzikowska.

Barbara Oblizajek i Rafał Blechacz po koncercie

Barbara Oblizajek i Rafał Blechacz po koncercie (fot. Archiwum MZW)

Podziękowania za piękny koncert składa dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej (fot. Archiwum MZW)

Podziękowania za piękny koncert składa dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej (fot. Archiwum MZW)