W niedzielę, 19 maja, w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej z Okazji Nocy Muzeów odbył się koncert skrzypcowo-fortepianowy „Niech połączy Nas muzyka” w wykonaniu ożarowianki Anity Koźlak-Kluski (skrzypce) i Justyny Maciejewskiej – Kud (fortepian). Organizatorem koncertu był Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Koncert został dofinansowany w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów: Mikrogranty Mokrsko 2024 r. ze środków Gminy Mokrsko oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030 realizowanego przez Centrum OPUS.
Anita Koźlak – Kluska
Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec M. Łabeckiego. Wielokrotnie uczestniczyła w kameralnych i solowych kursach skrzypcowych. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i kameralnych.
Dwukrotnie otrzymała Poznański Davey Prize (w roku akademickim 2012/2013 i 2013/2014) za najlepszy kwartet smyczkowy Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2014 r. z kwartetem skrzypcowym zdobyła Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych oraz III nagrodę w Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.
Występowała jako solistka ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz łódzką Orkiestrą Kameralną PRIMUZ. W 2022 roku wraz z kwartetem smyczkowym wystąpiła w filmie „Strefa Interesów” Jonathana Glazera, który został nagrodzony Oscarem za dźwięk. Od 2015 r. pracuje w NFM Filharmonii Wrocławskiej.
Justyna Maciejewska-Kud
Utalentowana pianistka i ceniony pedagog. Jej muzyczna podróż rozpoczęła się na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Później kontynuowała swój rozwój artystyczny poprzez studia podyplomowe w zakresie Instrumentalistyki.
Występowała w kraju i zagranicą, z repertuarem solowym i kameralnym. Jako pedagog Akademii Muzycznej we Wrocławiu w ostatnich latach przekazywała swoją pasję i wiedzę kolejnym pokoleniom muzyków. Obecnie, jako założycielka Szkoły Pianina – Pianostrefy, kontynuuje pracę nad rozwojem muzycznym przyszłych pasjonatów fortepianu, inspirując ich i wspierając.
Obydwie artystki pochodzą z okolic Wielunia i są absolwentkami Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu. Ich artystyczne drogi zeszły się po 10 latach od ukończenia tej szkoły . Przypadkowe spotkanie przed Akademią Muzyczną we Wrocławiu zaowocowało powstaniem wspaniałego duetu artystycznego , który dane nam było usłyszeć w Ożrowie.
W koncercie ożarowskim panie zagrały muzykę klasyczną, operową, rozrywkową i filmową. Świetnie dobrany repertuar spełnił oczekiwania słuchaczy, co zauważyły obydwie wykonawczynie. Szczególne emocje wzbudził żywiołowo wykonany czardasz (V. Monti), Habanera z opery Carmen (G. Bizet) oraz Hallelujajah (L. Cohen)
W programie:
- Souvenir d’un lieu cher, Melodie – P. Czajkowski,
- Libertango – A. Piazolla,
- Por una cabeza – C. Gardel,
- Salut D’ Amor – E. Elgar,
- The second Walz – D. Szostakowicz,
- Flower Duet – L. Delibes,
- Habanera – G. Bizet,
- Schindler’s List Theme – J. Williams,
- Meditation from Thais – J.Massenet,
- The Christmas Waltz – L. Orsa,
- Czardasz – V. Monti,
- Walc nr 2 – P. Czajkowski,
- Leonard Cohen’s Hallelujah – L. Cohen,
- I found a love – Ed. Sheeran.