Koncert kameralny w kościele św. Barbary w Wieluniu

Kościół św. Barbary w Wieluniu po raz kolejny stał się miejscem wspaniałego wydarzenia muzycznego, tym razem za przyczyną niezwykłego koncertu kameralnego, którego wykonawcami byli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Wieluniu i Zespół Kameralny Legnickiej Orkiestry Symfonicznej. Organizatorami koncertu były: Parafia św. Barbary w Wieluniu, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Wieluniu, Agro – Techrol Kostomłoty. Patronat medialny sprawowały Radio ZW, „Kulisy Powiatu”, „Dziennik Łódzki”, Wieluńska Telewizja Kablowa. Koncert odbył się w niedzielę 10 czerwca. Niezwykłość koncertu polegała na tym, że taki, w historii Państwowej Szkoły Muzycznej w Wieluniu, zdarzył się po raz pierwszy. Uczniowie grający na różnych instrumentach (klarnet, klawesyn, flet poprzeczny, skrzypce) oraz chór otrzymali możliwość wystąpienia u boku orkiestry kameralnej pod batutą Benedykta Ksiądzyny – wspaniałego nauczyciela i dyrygenta.

W programie koncertu, który poprowadził Tomasz Kościelski, znalazły się utwory: Taniec hiszpański (komp. Mirosław Gąsieniec) – wykonała na skrzypcach Matylda Kościelska, uczennica Alicji Dragan w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy, gość koncertu; Adagio (komp. Carl Barman) – wykonała na klarnecie Kamila Znamiec; Intermezzo Rusticana (komp. P. Mascagni) – na klarnecie gra Jakub Spychała; Koncert G – dur Cz. 1(komp. Dominic Skroup) – na flecie poprzecznym gra Antoni Dybka; II Część koncertu Jesień (komp. Antonio Vivaldi) – na klawesynie gra Jan Jurdziński, I część II Koncertu A- dur (komp. A. Komarowski) – na skrzypcach gra Weronika Wójcik; Vois sur ton chemin (Bruno Coulaise), Can you hear me? (Bob Chilcott) wykonuje chór i orkiestra.

Wszyscy młodzi artyści grali swoje partie muzyczne z wielkim przejęciem i ogromną pasją, czym wzbudzili ogromny entuzjazm przybyłych na koncert melomanów. Występ z orkiestrą zapadł młodym artystom w pamięć, dziś mówiąc o swoich występach i przeżyciach będą rozsławiać imię wieluńskiej szkoły, tym samym ją promować.

Za zorganizowanie koncertu i umożliwienie młodym utalentowanym uczniom wieluńskiej szkoły muzycznej zagrania z profesjonalną orkiestrą podziękował Tomaszowi Kościelskiemu w imieniu swoim i nauczycieli obecnych na koncercie ( Dariusz Kęsiak – klarnet, Marzena Dziadkiewicz – flet, Olga Wowkotrub – klawesyn, Magdalena Ziarkowska –skrzypce, Jakub Jurdziński – chór) dyrektor PSM I st. w Wieluniu Arkadiusz Uchacz.

Ciepłe słowa do organizatorów i wykonawców koncertu skierował ks. Jarosław Boral – proboszcz parafii św. Barbary.

Wierzymy, że już niedługo w kościele w parafii św. Barbary zabrzmią nowe muzyczne frazy, i znów usłyszymy wspaniałych wykonawców, a koncerty staną się wspaniałą tradycją.